Papież: wyzysk ludzi to dzisiejsze nowe niewolnictwo

Ze świata


Papież Franciszek powiedział w czwartek, że czerpanie korzyści z pracy na czarno i wyzyskiwanie ludzi to "grzech śmiertelny". W kazaniu podczas porannej mszy w Domu św. Marty ocenił, że jest to nowa forma niewolnictwa na świecie.

- Ten, kto gromadzi bogactwo poprzez wyzysk, pracę na czarno, niesprawiedliwe kontrakty, to krwiopijca, który zniewala ludzi - podkreślił papież, cytowany przez Radio Watykańskie.

Wyjaśnił zarazem: - Bogactwo samo w sobie jest dobre, ale jest relatywne, nie jest rzeczą absolutną.

Zdaniem Franciszka wszędzie na świecie dochodzi do wyzyskiwania pracowników.

- Ktoś mówi: "chcę pracować". Proponują mu kontrakt: od września do czerwca, bez szans na emeryturę, bez ubezpieczenia zdrowotnego. W czerwcu kontrakt wygasa, a w lipcu i sierpniu ktoś taki nie ma co jeść”- mówił.

"Wyzysk to niewolnictwo"

Franciszek przytoczył swą rozmowę z młodą kobietą, która znalazła pracę na czarno: po 11 godzin dziennie za 650 euro miesięcznie; usłyszała, że jeśli jej nie chce, to są inni, którzy przyjmą takie warunki.

- Wyzysk ludzi - stwierdził - to dzisiejsze nowe niewolnictwo - mówił . "Myśleliśmy, że niewolników już nie ma; oni są. To prawda, nie płynie się po nich do Afryki, by sprzedać ich w Ameryce. Ale to dzieje się w naszych miastach” - zauważył papież. Zwrócił uwagę na to, że wyzysku ludzi dopuszczają się nie tylko handlarze prostytutek i dzieci zmuszanych do pracy. Jest też, dodał, wyzysk bardziej "cywilizowany”, polegający na zmuszaniu pracowników do pracy na czarno, bez prawa do urlopu i ubezpieczenia.

Papież Franciszek chce, by księża zostawili sobie tylko to, co jest im niezbędne do wykonywania obowiązków:

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP