TVN24 Biznes | Ze świata

Rusza Forum Ekonomiczne w Davos. Kto przyjedzie do Szwajcarii?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Odbudowa po pandemii, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz przyszłość rynku pracy - to główne tematy rozpoczynającego się Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w szwajcarskim Davos. W wydarzeniu weźmie udział ponad 2 tysięcy liderów i ekspertów z całego świata, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Forum potrwa do czwartku.

Wśród gości Światowego Forum Ekonomicznego w Davos będzie 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata. Swój udział zapowiedzieli m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Do zebranych w Davos przez łącze wideo zwróci się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wśród członków ukraińskiej delegacji, którzy przyjadą do Szwajcarii, jest m.in. minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, mer Kijowa Witalij Kliczko oraz wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Na oficjalnej liście gości nie ma żadnego przedstawiciela Rosji. Wykluczenie Rosji z Forum w Davos było właściwą decyzją - przekazał jego prezes Borge Brende. Założyciel WEF Klaus Schwab dodał, że "rosyjska agresja będzie w przyszłości opisywana jako złamanie powojennego, postzimnowojennego porządku", a Forum w Davos zrobi wszystko, by wspierać Ukrainę.

Forum w Davos

Rozpoczynające się w niedzielę spotkanie jest pierwszym od stycznia 2020 roku Forum przeprowadzonym w tradycyjnej formie. W styczniu 2021 roku z powodu pandemii COVID-19 uczestnicy szczytu obradowali zdalnie.

Hasło tegorocznego Forum brzmi: "Historia w punkcie zwrotnym - polityka rządów i strategie biznesowe". Szczyt ma miejsce w czasie największych od trzech dekad napięć ekonomicznych i geopolitycznych, gdy świat wciąż zmaga się z konsekwencjami zdarzającej się raz na stulecie pandemii - zaznaczono na stronie wydarzenia. Jak dodano, światowi liderzy zajmą się m.in. pilnymi wyzwaniami związanymi z wojną na Ukrainie i będącym jej konsekwencją kryzysem humanitarnym. "Jasność wizji i jedność celów będą kluczowe dla dalszego rozwoju w bezprecedensowo złożonym, wielobiegunowym świecie" - podkreślono.

Okolica, w której odbywa się Forum będzie pilnie strzeżona. Szwajcarski rząd oddelegował 5 tys. wojskowych, aby wesprzeć lokalną policję. Nad terenem konferencji będą zaś krążyły odrzutowce sił powietrznych, aby egzekwować zakaz lotów nad tą strefą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości