Ze świata

"Opanowanie czwartej rewolucji przemysłowej". Rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Ze świata

TVN24 BiSRuszyło Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Nowe technologie, kryzys migracyjny, terroryzm, nierówności społeczne i klimat - to główne tematy tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w szwajcarskim Davos. Spotkają się tam politycy, szefowie koncernów i znane osobistości. Obszerna relacja tylko na antenie w TVN24 Biznes i Świat.

Oficjalne hasło tegorocznego forum to "opanowanie czwartej rewolucji przemysłowej".

Przedstawiciele światowych koncernów takich jak Microsoft czy Facebook będą zastanawiać się, czy nowe możliwości związane z nowymi technologiami mogą być wykorzystane dla dobra przemysłu i społeczeństw. Uczestnicy będą też rozważać, czy nowe technologie stanowią zagrożenie dla pracowników umysłowych z klasy średniej oraz czy świat zmierza do "świata bez pracy".

Według ekspertów co drugie stanowisko pracy może w końcowym rozrachunku okazać się zbędne i zastępowalne przez wyspecjalizowane maszyny - przypomina brytyjski dziennik "Guardian".

Z opublikowanego w poniedziałek raportu WEF wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat zagrożonych może być ponad 7 mln stanowisk pracy w największych gospodarkach świata.

Przywódcy zajmą się też zagrożeniem ze strony organizacji terrorystycznych i kryzysem migracyjnym oraz odpowiedzią na te problemy. Chętni będą mogli przez godzinę wczuć się w los uchodźcy, biorąc udział w inicjatywie pokazującej jeden dzień z jego życia, oraz posłuchać relacji ludzi, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną i prześladowaniami.

Światowe finanse

Wśród omawianych kwestii znajdą się również perturbacje na światowych rynkach finansowych, hamująca gospodarka Chin i rosnące zadłużanie się Chińczyków. Ministrowie energetyki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuwejtu będą mówić o tym, jak kraje arabskie mogą zreformować swoje gospodarki w obliczu utrzymujących się niskich cen ropy naftowej.

Inne ważne tematy to zmiany klimatu, zdrowie i medycyna (omawiane będą m.in. walka z AIDS i wirusem ebola oraz jak przygotować się na światową pandemię) i cyberprzestępczość. Przywódcy mają też poruszyć kwestię rosnących nierówności społecznych.

Autor: msz/gry / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Raporty: