Amerykańska agencja ostrzega przed "perspektywą nagłych, nieoczekiwanych zmian"

Ze świata


Donald Trump niesie zagrożenie dla globalnej gospodarki - ostrzega Fitch. Jako główny powód agencja ratingowa podała agresywną politykę handlową i emigracyjną prezydenta Stanów Zjednoczonych.

"Przewidywalność polityki Stanów Zjednoczonych uległa zmniejszeniu, a utrwalone kanały komunikacji i normy w relacjach zostały odstawione na bok, co wzmocniło perspektywy wystąpienia nagłych, nieoczekiwanych zmian w polityce USA i niesie potencjalne konsekwencje na poziomie globalnym" - napisano w raporcie.

Obniżka ratingów

Analitycy Fitcha obawiają się, że administracja Trumpa swoimi decyzjami może drastycznie zmienić warunki handlu międzynarodowego. Z kolei ograniczenie emigracji może doprowadzić do wzrostu napięć z partnerami i w rezultacie wywoła poważne zmiany na rynkach walutowych i giełdach.

Fitch ostrzega także, że poczynania Donalda Trumpa mogą wpłynąć na obniżenie ratingów państw, które utrzymują bliskie relacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. Kanady, Chin, Niemiec oraz Meksyku.

Jednocześnie zdaniem analityków, ograniczone mogą zostać inwestycje realizowane przez amerykańskie spółki za granicą w takich krajach jak Kanada, Wielka Brytania, Meksyk, Niemcy i Chiny.

Agencje ratingowe

Fitch i Moody's to obok Standard & Poor's najważniejsze na świecie firmy oceniające, komu i za ile pożyczyć pieniądze. Opinie "wielkiej trójki" bierze pod uwagę cały świat. Te opinie to właśnie rating, czyli ocena wiarygodności kredytowej. Ratingi przyznawane są spółkom, bankom, miastom, państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Autor: mb/ms / Źródło: TVN24 BiS