Ze świata

Bruksela uruchamia artykuł 7. Agencja Fitch widzi ryzyko dla inwestycji w Polsce

Ze świata


Uruchomienie przez Unię Europejską procedury z art. 7 unijnego traktatu nie powinno mieć krótkoterminowego wpływu na finanse publiczne ani na wzrost gospodarczy, jednak "źle wróży" początkom dyskusji z UE na temat kolejnego cyklu finansowania - oceniła w czwartkowym komunikacie amerykańska agencja ratingowa Fitch.

Agencja uważa, że napięte relacje na linii Polska-UE mogą negatywnie wpłynąć na poziom inwestycji w Polsce.

"Nie wygląda na to, by pogorszenie się relacji z UE oraz podwyższona wewnętrzna polaryzacja polityczna wpłynęły na inwestycje, jednak uważamy, że istnieje takie ryzyko" - podała agencja.

Sankcji raczej nie będzie

Fitch uważa, że "bardzo mało prawdopodobne" jest by ostatecznie na Polskę zostały nałożone unijne sankcje, gdyż, jak zaznaczono w raporcie, Warszawa może liczyć na wsparcie Węgier.

"Polska, na samym końcu (procedury - red.), może liczyć na wsparcie Węgier, gdzie obecnie rządząca partia Fidesz prawdopodobnie wygra wybory powszechne na wiosnę przyszłego roku. Polska również może dostać poparcie ze strony innych państw" - napisano w raporcie.

Fitch ocenia, że głównym ryzykiem dla Polski po wzroście napięć z Unią jest ich potencjalny wpływ na dostępność funduszy unijnych w kolejnej perspektywie finansowania (2021-27). "Niższy napływ funduszy UE może uderzyć we wzrost gospodarczy, a jeżeli rząd zdecydowałyby się na skompensowanie utraty części funduszy poprzez dług, osłabiłoby to finanse publiczne" - napisano.

Relacje z UE

Fitch uważa, że powołanie na premiera Mateusza Morawieckiego może pomóc w poprawie relacji Polski z UE. "Rząd PiS odrzucił wcześniejsze interwencje UE w odniesieniu do reformy sądownictwa i innych kwestii, jednak ostatnie powołanie nowego premiera, Mateusza Morawieckiego, który wśród PiS jest uważany za relatywnie umiarkowanego (polityka - red.) może pomóc w poprawie relacji z UE" - napisano.

Agencja uważa, że wobec "generalnie" pro-unijnego sentymentu wśród polskiego społeczeństwa "wzrost napięć z UE może okazać się politycznie kosztowny w kolejnych wyborach (wybory lokalne odbędą się w 2018 r., a parlamentarne w 2019 r.)".

Fitch zaznaczył jednocześnie, że "działania Komisji Europejskiej mogą wzmocnić wsparcie dla PiS, a badania opinii publicznej potwierdzają stabilne i rosnące poparcie" dla tej partii".

Na początku grudnia Fitch potwierdził rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP Biznes