Najbezpieczniejsze kraje świata. Polska spada w światowym rankingu

Ze świata

Ranking najlepszych miast do życiaShutterstock
wideo 2/3

Finlandia jest najbezpieczniejszym krajem na świecie - wynika z raportu o konkurencyjności turystyki wydanym przez Światowe Forum Ekonomiczne. Wśród 136 analizowanych krajów Polska znalazła się na 48. miejscu.

W rankingu autorzy brali pod uwagę bezpieczeństwo, higienę i zdrowie, ceny, otwarcie na świat, infrastrukturę oraz walory przyrodnicze czy dziedzictwo narodowe. W kategorii bezpieczeństwo uwzględniano ocenę działania policji, wskaźnik przestępczości, czy zagrożenie terrorystyczne. Pierwsze miejsce pod względem bezpieczeństwa kolejny raz z rzędu zajęła Finlandia. Następne pozycje zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie. W pierwszej dziesiątce są też: Oman, Hongkong, Singapur, Norwegia, Szwajcaria, Rwanda i Katar. Najmniej bezpieczne kierunki podróży to Salwador, Jemen i Kolumbia.

Polska mniej bezpieczna

Polska pod względem bezpieczeństwa znalazła się na 48. miejscu, zaraz po Bahrajnie. W raporcie z 2015 r. Polska plasowała się na miejscu 35. Biorąc pod uwagę wskaźnik konkurencyjności turystycznej, uwzględniający wszystkie czynniki szczegółowe, nasz kraj zajął w najnowszej analizie 46. pozycję, przy czym przed dwoma laty - 47. Raport Konkurencyjności Turystyki i Podróży jest wydawany przez Światowe Forum Ekonomiczne co dwa lata. Forum bada konkurencyjność państwowych gospodarek pod względem sektora turystycznego.

Autor: kp/ms / Źródło: PAP / telegraph.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock