Ze świata

"FT": Polski rząd chce poprawić swój wizerunek. Szuka w Londynie firmy PR

Ze świata

ft.comRząd Beaty Szydło chce zdobyć przyjaciół - pisze "FT"

Rząd Beaty Szydło z pomocą zachodnich spin doktorów chce odzyskać dobrą reputację w Europie - pisze "Financial Times". Dziennikarz gazety ustalił, że w Londynie trwają poszukiwania firmy PR, która ma w tym pomóc.

Jak pisze na swoim redakcyjnym blogu dziennikarz "FT" Henry Foy, rząd w Warszawie zwrócił się już do kilku firm public relations z siedzibą w Londynie, aby poprawić swoją podupadającą - wobec oskarżeń o łamanie konstytucji - reputację.

"Nie mają wiedzy i doświadczenia"

Foy przypomina, że po zwycięskich wyborach w październiku ub. roku, Prawo i Sprawiedliwość przejęło polityczną kontrolę nad mediami publicznymi i prokuraturą. To wystraszyło inwestorów i wywołało konsternację w całej Europie, bo Polska cieszyła się dotychczas znakomitą renomą w Unii Europejskiej.

Rząd poszukuje więc firmy, która zrobi mu lepszą reklamę. "Warszawa korzystała w ciągu ostatnich miesięcy z pośredników, w tym szefa jednej z największych instytucji finansowych w kraju, aby zrobić nieformalne podchody do agencji PR" - pisze dziennikarz, powołując się na dwie osoby zaznajomione z tematem.

Podkreśla też, że nowa administracja obawia się, że przegrywa komunikacyjną wojnę. - Oni zdają sobie sprawę, że nie mają pojęcia, jak to działa. Nie mają wiedzy ani doświadczenia - powiedział informator "FT".

Gazeta przypomina, że podobne kroki poczyniła administracja Wiktora Orbana, która zatrudniła w 2011 roku agencję PR z Londynu. Węgry chciały polepszyć swój wizerunek za granicą po tym, jak Budapeszt w kontrowersyjny sposób ograniczył niezależnością prywatnych mediów.

Wiadomość dla inwestorów

"Władza w Polsce oskarża rządy innych państw, instytucje europejskie i zagraniczne media o prowadzenie przeciwko niej czarnego PR, wspieranego jeszcze przez prounijną, liberalną opozycję"- czytamy w "FT".

"PiS, które wprowadziło podatek bankowy i chce wprowadzić podatek handlowy (czyli obłożyć podatkami dwa sektory zdominowane przez kapitał zagraniczny), powtarza, że chce promować polski biznes bez szkody dla inwestorów zagranicznych" - pisze "FT"

Rzecznik rządu Rafał Bochenek odmówił gazecie komentarza.

Co dalej z wyrokiem Trybunału?

Autor: tol / Źródło: Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: ft.com

Raporty:
Pozostałe wiadomości