"Financial Times" na sprzedaż. Najbliżej kupna niemiecki Axel Springer

Ze świata


Brytyjski wydawca firma Pearson zdecydował się sprzedać "Financial Times" - elitarnego dziennika o międzynarodowym zasięgu zajmującego się tematyką gospodarczą i finansową - podaje agencja Reuters. Jak podaje najbliżej kupna tytułu jest koncern Axel Springer. Niemieckie wydawnictwo wydaje w Polsce m.in. "Fakt", "Newsweeka" i "Przegląd Sportowy".

Firma Pearson Group, właściciel FT Group, potwierdziła w czwartek w komunikacie giełdowym, że prowadzi "zaawansowane rozmowy" o sprzedaży tytułu, ale nie ujawniła potencjalnego nabywcy.

Nabywcą "FT" ma być cyfrowy serwis informacyjny o światowym zasięgu.

Rozmowy trwają

Wydawnictwo Pearson potwierdziło, że prowadzi zaawansowane rozmowy na temat ewentualnej sprzedaży prestiżowego tytułu. Jednocześnie odmówiło udzielenia szczegółowych informacji na temat prowadzonych negocjacji. Dodano jedynie, że nie ma jeszcze pewności, że umowa zostanie zawarta. Zdaniem władz koncernu, który stał się światowym liderem edukacyjnego rynku wydawniczego, to odpowiedni moment, aby w pełni skupić się na publikacjach edukacyjnych. - Oznacza to, że wydawnictwo nie będzie koncentrować się już na sektorze mediów - powiedziało agencji Reuters źródło zbliżone do sprawy. Reuters wśród potencjalnych nabywców wymienia m.in. Bloomberga oraz niemieckiego wydawcę Axel Springera. Wcześniej informowano, że "FT" mogą interesować się także duzi gracze na Środkowym Wschodzie i Azji. Wśród potencjalnych nabywców "FT" wymieniany jest też Thomson Reuters.

Analitycy szacują wartość transakcji na około miliarda funtów (5,7 miliarda złotych); jednym z elementów miałaby być również sprzedaż 50 proc. udziałów w brytyjskim tygodniku polityczno-społecznym "The Economist".

Potężna marka

Sprzedaż „Financial Times” w ubiegłym roku osiągnęła poziom 720 tys., w tym 70 proc. to wydania cyfrowe. Podczas ubiegłorocznej konferencji prasowej dyrektor prasowy Pearson podkreślił, że sprzedaż „FT” nie jest priorytetem dla firmy.

Kurs akcji Pearson Group wzrósł o blisko 2 proc. w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut po podaniu informacji.

"Financial Times" jest uważany za najważniejszy dziennik gospodarczy na świecie, z łącznym nakładem 720 000 egzemplarzy. W ciągu ostatniej dekady gazeta przeszła znaczące zmiany, dostosowujące ją do zmieniających potrzeb się rynku. Tylko w ciągu ostatniego roku liczba subskrypcji wersji cyfrowej wzrosła o ponad 20 proc. Gazeta ma swojego korespondenta w Polsce, Henry'ego Foya. Pearson Group jest właścicielem FT Group od blisko sześćdziesięciu lat.

Autor: msz/ / Źródło: BBC, Reuters, PAP