Wall Street w dobrych nastrojach. Dzięki decyzji o stopach

Ze świata


Środa w USA przyniosła wyraźne wzrosty głównych indeksów po posiedzeniu Fed. Bank centralny zasygnalizował zbliżanie się podwyżki stóp procentowych. Fed podkreślił, że zdecyduje się na ten ruch dopiero, gdy będzie przekonany, że spełnione są ku temu warunki.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 227,11 pkt. (1,27 proc.) do 18.076,19 pkt. S&P 500 zyskał 25,14 pkt. (1,21 proc.) i wyniósł 2.099,42 pkt. Nasdaq Composite wzmocnił się o 45,39 pkt. (0,92 proc.) i wyniósł 4.982,83 pkt.

Podwyżki stóp wkrótce?

Amerykańska Rezerwa Federalna w komunikacie wydanym po zakończeniu marcowego zrezygnowała z umieszczenia słowa „cierpliwy” w odniesieniu do terminu podwyżek stóp procentowych. Fed zasygnalizował tym samym zbliżanie się podwyżki stóp procentowych.

Fed jednocześnie jednak podkreślił, że zdecyduje się na ten ruch dopiero, gdy będzie przekonany, że spełnione są ku temu warunki, w tym wzrost inflacji w USA.

Federalny Komitet Otwartego Rynku „spodziewa się, że podwyższenie stóp procentowych będzie wskazane, gdy widoczna stanie się dalsza poprawa na rynku pracy oraz będzie w dużym stopniu przekonany, ze inflacja powróci do 2-proc. poziomu celu w średnim terminie” – napisano w komunikacie Fed.

- Podwyżka stóp procentowych pozostaje mało prawdopodobna w kwietniu – dodano.

Fed usuwając z komunikatu słowo „cierpliwy” zasygnalizował, że przygotowuje się do pierwszej podwyżki stóp procentowych od 2006 roku oraz że końca dobiega okres bezprecedensowo luźnej polityki monetarnej wprowadzonej w wyniku kryzysu finansowego.

Bez niespodzianek

- Generalnie komunikat Fed nie przyniósł dużych niespodzianek. Wzrosty na rynku to efekt tego, ze Fed zapewnił, że nie będzie się spieszył i że będzie elastyczny w swoich działaniach – ocenił Myles Clouston, analityk Nasdaq Advisory Services.

- Wygląda na to, że podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce we wrześniu – dodał.

Fed obniżył swoją prognozę wysokości stóp procentowych. Amerykański bank centralny zakłada, że stopa funduszy federalnych wyniesie 0,625 proc. na koniec tego roku.

Wcześniejsza prognoza Fed z grudnia zakładała, że znajdzie się ona na poziomie 1,125 proc. na koniec 2015 r. Na koniec 2016 roku ma ona sięgnąć 1,875 proc., tutaj Fed zakładał wcześniej 2,5 proc.

- Optymizm na rynku to głównie efekt obniżenia prognozy wysokości stóp proc. – ocenił Ashwin Bulchandani, analityk MatlinPatterson.

Wyniki spółek

Ze spółek zyskiwały w środę akcje Oracle. Producent oprogramowania biznesowego zaraportował zysk kwartalny zgodny z oczekiwaniami na poziomie 44 centów na akcję, poniżej oczekiwań okazały się jednak przychody. Oracle poinformował o podniesieniu dywidendy.

Wyniki kwartalne podała firma spedycyjna FedEx. Jej zysk na akcję wyniósł 2,01 USD wobec zakładanych przez rynek 1,88 USD. Nieco słabsze od oczekiwań okazały się jednak jej przychody. Akcje spółki traciły.

Niższe stopy procentowe - co to oznacza?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mw / Źródło: PAP