Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w górę

Ze świata

Zarabianie na oszczędzaniu. Jak wygrać z inflacją?TVN24 BiS
wideo 2/5

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 1,50-1,75 procenta - podano w komunikacie. Bankierzy z Fed wciąż oczekują trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 roku. W górę zrewidowano również prognozy dla amerykańskiej gospodarki.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.

Fed w środowym komunikacie utrzymał prognozę liczby podwyżek stóp procentowych na 2018 r. (trzy - red.) oraz podwyższył prognozę liczby podwyżek w roku 2019 z dwóch do trzech. W najnowszych szacunkach podwyższono ponadto prognozy wzrostu gospodarczego i obniżono prognozy bezrobocia.

Dobre perspektywy

Fed ocenił w komunikacie, że "perspektywy dla gospodarki w ostatnich miesiącach poprawiły się". Powtórzono sformułowanie ze stycznia, iż "warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia kolejne stopniowe podwyżki stóp procentowych", oraz że zachodzi konieczność "dalszego stopniowego dostosowania polityki pieniężnej" (podwyżek stóp procentowych - red.), dzięki czemu "aktywność w gospodarce będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie w średnim terminie". Ścieżka podwyżek stóp procentowych, według Fed, wciąż zależeć będzie od perspektyw dla gospodarki w zależności od napływających danych makroekonomicznych. Podobnie jak w trakcie ostatnich posiedzeń Fed ocenił, że "krótkoterminowe ryzyka dla perspektyw gospodarczych wydają się zasadniczo zbilansowane, jednak FOMC (Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku) uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" - napisano w komunikacie.

Solidny wzrost

Fed podtrzymał ocenę, że wzrost gospodarczy w USA pozostaje solidny. "Informacje otrzymane przez FOMC od styczniowego posiedzenia wskazują, że rynek pracy dalej się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w solidnym tempie" - napisano w komunikacie. "Przyrost liczby miejsc pracy w ostatnich miesiącach był mocny, a stopa bezrobocia była niska. Ostatnie dane sugerują, że wzrost wydatków gospodarstw domowych oraz inwestycji w środki trwałe osłabł po mocnych odczytach z IV kwartału" - dodano. Amerykańska gospodarka w IV kw. 2017 roku urosła o o 2,5 proc. w ujęciu rocznym wobec 3,2 proc. w poprzednim kwartale. W całym 2017 r. PKB wzrósł o 2,3 proc. wobec 1,5 proc. w 2016 r. Fed ocenia, że inflacja w USA (w styczniu wzrost cen wyniósł 1,7 proc. rok do roku) pozostaje na niskim poziomie, jednak w kolejnych miesiącach wzrośnie. "W ujęciu rocznym, zarówno ogólny wskaźnik inflacji, jak i inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii nadal pozostają poniżej poziomu 2 proc. (czyli celu inflacyjnego Fed). Rynkowe wskaźniki inflacji wzrosły w ostatnich miesiącach, jednak pozostają niskie" - napisano w komunikacie. FOMC spodziewa się, że inflacja w kolejnych miesiącach wzrośnie i w średnim okresie ustabilizuje się wokół 2-proc. celu. Poprzednio napisano, że inflacja wzrośnie "w tym roku".

Protokół z marcowego spotkania Fed zostanie opublikowany 11 kwietnia. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 1-2 maja.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock