Fed podniesie stopy procentowe? "Jeszcze w tym roku"

TVN24 Biznes

sxc.huKiedy Fed podniesie stopy procentowe? "Jeszcze w tym roku"

Rezerwa Federalna może zacząć podnosić stopy procentowe jeszcze w tym roku - podaje agencja Reuters cytując jednego z kluczowych urzędników Fed.

John Williams, szef Rezerwy Federalnej w San Francisco stwierdził, że Fed może zacząć podnosić stopy procentowe jeszcze w tym roku.

Co zrobią?

- Rezerwa Federalna przesunie stopy procentowe do normalnego poziomu w ciągu najbliższych kilku lat - powiedział John Williams w czasie sympozjum na temat bankowości i finansów, które odbywa się w Singapurze.

Obecnie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych są na niemal zerowym poziomie. Ich docelowy zakres został określony na 0-0,25 procent.

Bez zmian

W kwietniu Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ta decyzja nie była zaskoczeniem dla rynku. Analitycy oczekują, że stopy zostaną podniesione nie wcześniej niż we wrześniu tego roku.

Jednakże sam Fed w kwietniowym komunikacje "nie wykluczył" podwyżki stóp procentowych już na czerwcowym posiedzeniu. Powtórzył też za marcowym komunikatem, że podwyżka jest możliwa, gdy poprawi się sytuacja na rynku pracy, a inflacja wróci do celu na poziomie 2 proc.

Dlaczego?

Amerykański bank centralny nie śpieszy się z podwyżką stóp procentowych, bo gospodarka USA rozwija się w dobrym tempie.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej wskazali, że powolny wzrost ekonomiczny na świecie w połączeniu z wolniejszym niż oczekiwano wzrostem wynagrodzeń w USA mogą spowodować, że podniesienie stóp procentowych może zahamować wzrost gospodarczy.

Fed zaniepokojony jest przede wszystkim zagrożeniom wynikającym z umacniającego się dolara, wojną na Ukrainie, spowolnieniu w gospodarce Chin oraz przedłużających się negocjacjach między Grecją a jej wierzycielami.

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu