Amerykanie czekają z podwyżką stóp. Bo gospodarka rośnie w "ślimaczym" tempie

Ze świata

sxc.huFed powtórzył, że podniesie stopy procentowe kiedy zobaczy dalszą poprawę na rynku pracy

Fed uważa, że spowolnienie w USA w I kwartale częściowo było spowodowane przez czynniki przejściowe, a przy odpowiednio dostosowanej polityce pieniężnej gospodarka może rozwijać się w umiarkowanym tempie - wynika z komunikatu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Fed utrzymał stopy proc, bez zmian - czyli na poziomie 0,0-0,25 proc.

"Wzrost gospodarczy spowolnił w czasie zimowych miesięcy, w części z powodu czynników przejściowych" - napisano w komunikacie FOMC po kwietniowym posiedzeniu. "Tempo przyrostu miejsc pracy zmniejszyło się, a niewykorzystanie zasobów pracy pozostało bez większych zmian" - dodano.

Oczekiwane na poprawę

Przedstawiciele Fed poinformowali, że planują podniesienie stóp procentowych w tym roku, po raz pierwszy od 2006 r., ale ich decyzja będzie opierała się na bieżących danych makroekonomicznych.

"Mimo że wzrost produkcji i spadek bezrobocia spowolnił w I kwartale, Komitet wciąż uważa, że, przy odpowiednio akomodacyjnej polityce pieniężnej, aktywność gospodarcza będzie wzrastała w umiarkowanym tempie" - napisano.

Fed powtórzył, że podniesie stopy procentowe kiedy zobaczy dalszą poprawę na rynku pracy i będzie miał "uzasadnione przekonanie", że inflacja wróci do celu na poziomie 2 proc. "Przewiduje się, że inflacja pozostanie na obecnym, niskim poziomie w krótkim terminie, ale Komitet spodziewa się, że będzie ona stopniowo rosła do poziomu 2 proc. w średniej perspektywie" - napisano.

Rozczarowujące dane

W środę Departament Handlu USA podał pierwsze wyliczenie PKB USA w I kwartale.

Produkt Krajowy Brutto USA w I kwartale 2015 roku wzrósł o 0,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w I kwartale 2015 roku o 1,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Wskaźnik będzie podlegał jeszcze dwóm rewizjom: w maju i czerwcu.

Tempo wzrostu było niższe niż w IV kwartale 2014 roku, kiedy PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Coraz bliżej podwyżki

Amerykańska Rezerwa Federalna w komunikacie wydanym po zakończeniu marcowego posiedzenia zrezygnowała z umieszczenia słowa "cierpliwy" w odniesieniu do terminu podwyżek stóp procentowych. Fed zasygnalizował tym samym zbliżanie się podwyżki stóp procentowych, wykluczył jednak, że taka decyzja jest możliwa w kwietniu.

Przedstawiciele Fed podkreślili w komunikacie po marcowym posiedzeniu, że to kiedy się zdecydują na podwyżki stóp procentowych, będzie zależało od jakości danych makroekonomicznych z USA.

W czwartek planowana jest publikacja danych na temat wydatków i dochodów Amerykanów w marcu. Rynek zakłada, że wydatki wzrosną o 0,5 proc. natomiast dochody wzrosną o 0,2 proc. W piątek podany zostanie odczyt indeksu ISM w przemyśle, wskaźnik ma zanotować wzrost do 52 pkt. z 51,5 pkt. w marcu.

Autor: tol / Źródło: Reuters, Market Watch

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu