Ze świata

"WSJ": Dochodzenie w sprawie Ubera. FBI sprawdza, jak zwalczał konkurencję

Ze świata

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit o zmianach dla przewoźników
Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit o zmianach dla przewoźnikówTVN24 BiS
wideo 2/4

Amerykańskie federalne służby śledcze sprawdzają, czy wewnętrzny program Ubera był wykorzystywany do nielegalnego zwalczania konkurencji - podaje w piątek "The Wall Street Journal", powołując się na źródła związane z dochodzeniem.

Nowojorski oddział FBI i prokuratura federalna na Manhattanie prowadzą śledztwo w sprawie nieaktywnego już programu znanego pod wewnętrzną nazwą "Hell" (piekło), umożliwiającego Uberowi namierzanie kierowców pracujących dla konkurencyjnej firmy Lyft Inc. Uber nigdy nie ujawnił publicznie szczegółów programu, jednak źródła "WSJ", według których został on wstrzymany w ubiegłym roku, podają, że "Hell" opierał się na zakładaniu fikcyjnych kont użytkowników Lyft. Miało to pozwalać Uberowi na podglądanie oferty cenowej konkurencji i określanie pozycji kierowców Lyfta, a w wypadku osób pracujących dla obu firm - także na ich podkupywanie.

Istnienie programu "Hell" ujawniła kwietniowa publikacja magazynu internetowego "The Information". Nie wiadomo, czy śledztwo federalne w sprawie programu jest kontynuacją dochodzenia prowadzonego przez biuro prokuratura federalnego na Manhattanie od początku 2016 roku, czy też zaczęło się niezależnie.

W sierpniu sąd federalny w Kalifornii na wniosek prawników Ubera odrzucił pozew zbiorowy złożony przeciwko firmie przez kierowcę Lyfta, zarzucającego Uberowi naruszenie jego prywatności oraz stanowych regulacji dotyczących inwigilacji i nieuczciwej konkurencji.

Kilka śledztw

Śledztwo w sprawie "Hell" jest jednym z trzech federalnych dochodzeń dotyczących praktyk Ubera w USA. Prokuratura federalna w Kalifornii bada kwestię oprogramowania znanego jako "Greyball", które według doniesień "The New York Times" miało pomagać kierowcom Ubera w unikaniu nadzorców ruchu. Uber ogłosił, że zaprzestał wykorzystywania do tego celu programu "Greyball", który miał także inne funkcje. Odrębne śledztwo prowadzi amerykański Departament Sprawiedliwości, sprawdzający, czy Uber w swoich działaniach poza Stanami Zjednoczonymi nie naruszył przepisów antykorupcyjnych. Amerykański koncern oferujący przewóz osób Lyft to główny lokalny konkurent Ubera. Pod koniec sierpnia Lyft zapowiedział rozszerzenie działalności na kolejne obszary USA, w tym tereny niezurbanizowane, dzięki czemu usługi firmy mają być dostępne w 40 stanach.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości