Ze świata

"FAZ": program 500 plus odciąża niemiecki budżet

Ze świata

[object Object]
Rafalska o skutkach programu 500 plustvn24
wideo 2/3

Dzięki realizowanemu w Polsce programowi Rodzina 500 plus niemiecki budżet zaoszczędził dotychczas 32 mln euro, pomimo wzrostu liczby mieszkających w Niemczech Polaków pobierających świadczenia na dzieci pozostające w Polsce - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na pierwsze i drugie dziecko przysługuje rodzicom po 192 euro miesięcznie, na trzecie - 198 euro, a od czwartego dziecka i na każde następne dziecko świadczenie wzrasta do 223 euro miesięcznie.

Do świadczeń mają prawo także dzieci, które nie przebywają wraz z rodzicami w Niemczech lecz pozostają w kraju pochodzenia. Jak pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w pierwszych 10 miesiącach br. liczba dzieci będących w takiej sytuacji wzrosła o 10 proc. do 170 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele polscy - 90 tys. Próby zmiany przepisów i obniżenia stawek do poziomu świadczeń wypłacanych w krajach pochodzenia dzieci na razie zakończyły się fiaskiem. Pomimo wzrostu liczby świadczeniobiorców, suma świadczeń spadła w okresie od stycznia do października br. o 18 mln do 406 mln euro, w porównaniu do pierwszych 10 miesięcy zeszłego roku. Zdaniem "FAZ" oszczędności niemieckiego budżetu są skutkiem polskiego programu Rodzina 500 plus.

Ulga dla budżetu

Niemieckie urzędy wypłacają świadczenia pomniejszone o wysokość zasiłku na dziecko w kraju pochodzenia. Ponieważ polski rząd zwiększył zasiłek na dziecko z ok. 20 euro do 115 euro miesięcznie, wydatki z niemieckiego budżetu automatycznie zmniejszyły się - czytamy w "FAZ". Pomimo wzrostu liczby świadczeniobiorców w ciągu roku o 6 tys., wypłaty z niemieckiego budżetu spadły o 32 mln euro - dodaje gazeta.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości