Będzie selekcja imigrantów na Wyspach? Niewykwalifikowani bez szans na pracę

Ze świata


Pięcioletni zakaz pracy w Wlk. Brytanii dla niewykwalifikowanych imigrantów oraz powstanie specjalnej Komisji Kontroli Migracji - tak będzie wyglądał trzon programu wyborczego prawicowo-populistycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), który dzisiaj przedstawi szef ugrupowania Nigel Farage. O sprawie pisze "The Guardian".

Jak pisze dziennik, Farage przedstawi program swojej partii w środę podczas przemówienia w Londynie. Polityk ma zwrócić uwagę na to, że w tej sprawie nie można zaufać żadnemu innemu ugrupowaniu. Antyeuropejski UKIP liczy na zdobycie mandatów do Izby Gmin w majowych wyborach parlamentarnych.

Krytyka Camerona

Farage ma nadzieje utrzymać kwestię imigrantów na nagłówkach gazet, po tym jak premiera Davida Camerona spotkała ostra krytyka za niezrealizowanie celu dotyczącego migracji netto (różnica między osobami wyjeżdżającymi z Wielkiej Brytanii a przyjeżdżającymi do niej na dłużej niż trzy miesiące - red.).

Rządząca Partia Konserwatywna zapowiadała, że do 2015 r. zmniejszy liczbę imigrantów z setek do dziesiątków tysięcy. Najnowsze dane opublikowane w ub. tygodniu pokazały tymczasem, że migracja netto wyniosła 300 tys. osób.

Propozycja UKIP

UKIP opowiadał się już za wcześniej za wstrzymaniem przez pięć lat przyjmowania imigrantów, ale ostatnio zaczął coraz głośniej mówić o wdrożeniu australijskiego systemu punktowego, który pozwala na ocenę imigrantów na podstawie ich umiejętności. Propozycja, którą dzisiaj przedstawi Farage wydają się być mieszanką tych dwóch pomysłów.

Według niej, niewykwalifikowani pracownicy nie mogliby podjąć pracy w Wielkiej Brytanii przez okres pięciu lat. Natomiast ci wykwalifikowani mieliby pozwolenie na pracę na pięć lat, ale musieliby mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne i nie mogliby pobierać w tym okresie żadnych dodatkowych świadczeń socjalnych.

Ci imigranci, którzy zostaną zakwalifikowani jako posiadający wysokie umiejętności do pracy, będą mogli ubiegać się o stałe pozwolenie na pobyt pod warunkiem, że będą przestrzegać prawa.

Niewykwalifikowani z Europy Wschodniej

We wtorek wieczorem Farage powiedział, że obecny system był “nie do utrzymania, nieuczciwy i nieetyczny” ponieważ dawał przewagę imigrantom z Europy nad tymi spoza Starego Kontynentu. - Brytyjska opinia publiczna przyjęła do wiadomości, że nie może ufać innym partiom w sprawie imigracji. Pomimo programu Camerona saldo imigracji wynosi obecnie 300 tys. - powiedział.

- Dlatego UKIP opracowała politykę skoncentrowaną wokół systemu australijskiego. Będzie ona prowadzona przez Komisję Kontroli Migracji, której zadaniem jest zmniejszanie imigracji i skupieniu się na naszych wysoko wykwalifikowanych przyjaciołach ze Wspólnoty Narodów, a nie na nisko wykwalifikowanych pracownikach z Europy Wschodniej - podkreślił Farage.

Komisja Kontroli Migracji będzie miała kompetencje do obniżania migracji netto. Co roku będzie także weryfikowała moratorium dla niewykwalifikowanych pracowników.

UKIP chce także zwiększyć liczbę pracowników służb granicznych o 2,5 tys. i kategorycznie wyklucza amnestię dla nielegalnych imigrantów.

Autor: ToL//bgr / Źródło: The Guardian