Żywność na całym świecie podrożała

Ze świata

ShutterstockFAO: światowe ceny żywności wzrosły we wrześniu

Ceny żywności na całym świecie poszły w górę we wrześniu - podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Ekspert FAO w rozmowie z BBC powiedział, że spodziewa się dalszego wzrostu stawek w nadchodzących miesiącach.

Wskaźnik cen żywności wyliczany przez FAO wzrósł o 10 proc. w skali roku oraz 2,9 proc. w porównaniu do sierpnia - podaje BBC, cytując raport agendy ONZ.

Wszystkiemu winny cukier

Agenda ONZ ds. żywności uspokaja jednak, zapewniając, że ceny pozostają relatywnie niskie, a perspektywy dla globalnego rynku żywności „stabilne”. - Wrześniowe wzrosty cen żywności w dużej mierze spowodowane są podwyżkami cen cukru - powiedział starszy ekonomista FAO Abdolreza Abbassian. Indeks FAO mierzy miesięczne zmiany cen koszyka dóbr, który zawiera: mięso, produktu nabiałowe, zboże, oleje roślinne oraz cukier. Średnia wartość wskaźnika we wrześniu wynosiła 170,9 punktu. To o 2,9 proc. więcej niż w sierpniu, a także wartość najwyższa od marca 2015 roku. Ceny cukru wzrosły o 6,7 proc. na przełomie sierpnia i września. Jak się okazuje, w dużej mierze ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w Brazylii, która jest największym na świecie producentem i eksporterem tego słodkiego surowca.

Ceny będą rosły dalej

Ceny mięsa, nabiału oraz olejów roślinnych także poszły w górę, zaś ceny zbóż minimalnie spadły. Abbassian w rozmowie z BBC przekazał, że spodziewa się dalszego wzrostu cen w nadchodzących miesiącach, „aczkolwiek powolnego”. - Podwyżki cen to zawsze dobre informacje dla rolników, ale niezbyt dobre dla konsumentów - skomentował. FAO sugeruje, że ogólne podwyżki cen powinny być rozpatrywane w kontekście rekordów, jakie padły w 2011 i 2012 roku. Agenda ONZ dodaje także, że globalne rynki żywności pozostaną prawdopodobnie „ogólnie dobrze wyważone” w nadchodzącym roku, jako że ceny w obrocie międzynarodowym były „relatywnie niskie i stabilne”.

Zobacz: Marnujemy mnóstwo jedzenia. Pomysł na wykorzystanie mają „jadłodzielnie” i banki żywności

Autor: ag//km / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock