FAO: programy socjalne lekiem na problem głodu. I napędzają inwestycje

Ze świata

Shutterstock4fe3f6fc-7f6e-11e4-9a66-0025b511229e

Programy socjalne są sposobem na wyjście z biedy i głodu; w 2013 r. uratowały ok. 150 mln ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie - wynika z opublikowanego we wtorek dorocznego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

W raporcie na temat stanu światowego wyżywienia i rolnictwa oenzetowska organizacja podkreśliła, że programy socjalne są skuteczne, napędzają inwestycje w rolnictwo i inną działalność gospodarczą, nie sprawiają też, że ludzie przestają pracować. Zdaniem FAO choć w ciągu ostatnich dekad wiele krajów dokonało znaczących postępów w walce z biedą, zwłaszcza w Azji Wschodniej, Południowej i w regionie Pacyfiku, wciąż są miejsca - jak Afryka Subsaharyjska - które zmagają się z "ubóstwem trwałym". Z raportu wynika, że wciąż prawie miliard ludzi na całym świecie żyje w skrajnym ubóstwie, czyli za mniej niż 1,25 dolara dziennie.

Miliard ludzi w skrajnym ubóstwie

By zwalczyć głód, choroby i biedę, FAO rekomenduje wykorzystanie programów socjalnych, w formie pomocy społecznej, ubezpieczeń i projektów na rynku pracy; te działania są skuteczne, co potwierdza sukces w walce z biedą takich krajów, jak Brazylia, Etiopia, Indie i Meksyk. Jednak "same świadczenia socjalne nie są wystarczające, by wyciągnąć ludzi z biedy" - czytamy w raporcie. Organizacja zaleca także wdrażanie programów rozwoju terenów wiejskich oraz współpracę w tej kwestii społeczności międzynarodowej. Jako że jednym z 17 wielkich celów 15-letniej Agendy Rozwojowej przyjętej pod koniec września przez ONZ jest wyeliminowanie biedy pod wszystkimi jej postaciami, organizacja zaleca rozszerzenie programów socjalnych i inwestycji dla najbiedniejszych, co ma kosztować ok. 267 mln dolarów do końca 2030 r.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock