Facebook wchodzi w biznes transportowy i brata się z Uberem

Ze świata

shutterstock.com6970479a-7efd-11e4-b472-0025b511226e

To kolejny cios dla taksówkarzy: Facebook wchodzi w biznes transportowy. Firma zgodziła się na współpracę z Uberem i umożliwiła użytkownikom wezwanie taksówek bezpośrednio ze swojej aplikacji - Messenger. Dziś korzysta z niej 700 mln osób na całym świecie.

Nowa usługa oznacza, że użytkownicy Messengera będą mogli wezwać pojazd Uber bez opuszczania Facebooka. A instalacja dodatkowej aplikacji Ubera nie będzie konieczna.

„Uber na Messengerze” ruszył w niektórych częściach USA w tym tygodniu, jak potwierdziły obie firmy. O swoim nowym przedsięwzięciu poinformowały za pośrednictwem swoich blogów. Facebook posiada ok. 1,5 mld użytkowników na całym świecie, a Uber to największa aplikacja służąca do wzywania taksówek.

Projekt może się rozwinąć

Jeśli nowe przedsięwzięcie okaże się sukcesem, partnerstwo między firmami otworzy Ubera na wielu nowych, potencjalnych klientów - z aplikacji Messenger korzysta bowiem 700 mln użytkowników na całym świecie. „Wraz z możliwością zapytania, obejrzenia oraz zapłaty przez Messengera za przejazd Uberem, twoja następna podróż jest prosta jak wysłanie wiadomości” - Uber komunikuje na swoim blogu. „Możesz zamówić przejazd z firmy bez potrzeby ściągania dodatkowych aplikacji czy też opuszczania konwersacji” - tłumaczy natomiast Facebook. Gigant mediów społecznościowych przyznał, że nowa funkcja w Messengerze jest częścią rozwoju firmy. „Więcej krajów i kolejni transportowi partnerzy będą dostępni wkrótce” - dodaje Facebook.

"superłatwa"

Facebook twierdzi, że usługa będzie „superłatwa”. „Aktualizacje statusu kierowcy oraz rachunki będą dostarczane w prywatnej konwersacji między tobą a Uberem” - tłumaczy firma. - „Mając wszystko w jednym miejscu, możesz śledzić swoją podróż oraz historię płatności”. Uber i Facebook deklarują, że zaoferują swoim użytkownikom pierwszą podróż za darmo - o wartości do 20 dol. Oferta jest jednak ograniczona w czasie. W kwietniu, gigant social mediów wprowadził aplikację Messenger, która umożliwia wysyłanie oraz otrzymywanie wiadomości na smartfonach. Zlokalizowany w San Fransisco Uber został założony sześć lat temu. Dziś operuje w ok. 60 krajach, jednak spotyka się ze sprzeciwem w wielu częściach świata. Jest oskarżany przez przedstawicieli branży taksówkarskiej o zaniżanie cen.

Autor: ag / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com