Facebook przegrał starcie w sądzie. O nielegalne gromadzenie danych biometrycznych

Ze świata

Sebastian PytkaFacebook przegrał pierwszą rozprawę w procesie wytoczonym przez jego użytkowników

Facebook przegrał pierwszą rozprawę w procesie wytoczonym przez jego użytkowników. Oskarżyli oni amerykańskiego giganta o "bezprawne" gromadzenie biometrycznych danych pozyskanych dzięki funkcji rozpoznawania twarzy ze zdjęć.

Sędzia z sądu federalnego w Kalifornii w czwartek jednocześnie odrzucił wniosek Facebooka, który domagał się oddalenia pozwu.

O sprawie

Koncern argumentował swój wniosek tym, że użytkownicy nie mogą składać skargi zgodnie z ustawą Illinois o ochronie danych biometrycznych (Biometric Information Privacy Act - BIPA), ponieważ zgodzili się, że wszelkie spory będą prowadzone w Kalifornii zgodnie z kalifornijskim ustawodawstwem, a BIPA nie ma zastosowania do funkcji rozpoznawania twarzy.

Sąd uznał jednak, że prawo Illinois obowiązuje także w tego typu sprawach.

Oskarżyciele twierdzą, że Facebook korzystając ze "znaczników" umożliwiających rozpoznawanie twarzy na zdjęciach bezprawnie gromadził i przechowywał dane, z naruszeniem przepisów BIPA.

Pozew złożyło kilku mieszkańców Illinois zgodnie z prawem tego stanu, ale strony wyraziły zgodę na przeniesienie procesu do sądu w Kalifornii - tak wg Reutersa wynika z dokumentów sądowych.

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się druga rozprawa w tej sprawie.

Facebook zmaga się z mową nienawiści. Ponad milion zgłoszeń dziennie:

Facebook zmaga się z mową nienawiści. Ponad milion zgłoszeń dziennieTVN 24

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Pytka