TVN24 Biznes | Ze świata

Sąd odrzucił dwa pozwy, kurs wystrzelił. Rekordowa wartość Facebooka

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Najbogatsi ludzie na świecie. Nowa lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie. Nowa lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/3
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie. Nowa lista "Forbesa"

Kapitalizacja Facebooka po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 bilion dolarów amerykańskich. Akcje spółki podrożały po tym jak sąd federalny odrzucił dwa pozwy przeciwko Facebookowi zarzucające mu praktyki monopolistyczne.

Decyzja sądu federalnego w Waszyngtonie dotyczyła pozwów wniesionych przez grupę stanowych prokuratorów generalnych oraz Federalną Komisję Handlu (FTC).

W przypadku pierwszego pozwu, w którym władze stanowe zarzuciły Facebookowi, że w wyniku pozyskania Whatsappa i Instagramu ograniczył interoperacyjność z innymi aplikacjami, sąd stwierdził, że został on wniesiony po wymaganym terminie pięciu lat. Do przejęcia Whatsappa doszło w 2014 roku.

Szansę na uzupełnienie swojego wniosku ma natomiast wciąż jednak FTC. Agencja zarzuciła spółce Marka Zuckerberga, że pozyskując Instagram i Whatsapp wyeliminował potencjalnie zagrażających mu konkurentów. Sąd stwierdził na obecnym etapie, że wniosek komisji w niewystarczający sposób wykazał, iż Facebook posiada pozycję monopolisty na rynku serwisów społecznościowych. FTC otrzymała miesiąc na wniesienie poprawek do pozwu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Akcje w górę

Decyzję sądu są dużym zwycięstwem dla Facebooka, w wyniku którego akcje giganta poszybowały w górę. Poniedziałkową sesję zakończyły ze wzrostem o 4,18 procent.

W rezultacie po raz pierwszy w historii firma osiągnęła na giełdzie wartość powyżej 1 biliona dolarów.

stooq.pl

Z danych Bloomberga wynika, że w efekcie o 5,18 mld dolarów urósł również majątek Marka Zuckerberga. Dyrektor generalny Facebooka jest klasyfikowany na 5. miejscu na liście najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek jest szacowany na 132 mld dolarów.

Propozycje zmian w przepisach

W czerwcu Kongres zgłosił pięć nowych projektów ustaw, które mają ograniczyć wzrost dominacji firm takich jak Facebook, Google, Apple czy Amazon. Nowe prawo może m.in. zakazać im wykupowania konkurencyjnych spółek, a nawet zmusić je do sprzedaży części swych konglomeratów.

"Dzisiejsza decyzja w sprawie FTC przeciwko Facebookowi pokazuje, że reformy antymonopolowe są pilnie konieczne" - napisał na Twitterze kongresmen Ken Buck, Republikanin z komisji zajmującej się nowymi regulacjami antymonopolowymi wymierzonymi w potęgę cyfrowych gigantów.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości