Cudzoziemcy przyjeżdżają za pracą do Polski. Dane Eurostatu

Ze świata

tvn24bis.plCudzoziemcy przyjeżdżają za pracą do Polski. Dane Eurostatu

585 969 - dokładnie tylu tymczasowych imigrantów przyjęła Polska w 2016 roku. To więcej niż w przypadku Niemiec. Liderem z blisko 866 tysiącami wydanych pozwoleń na pobyt dla obywateli spoza Unii Europejskiej jest Wielka Brytania - wynika z danych Eurostatu.

Europejski urząd statystyczny podał, że Polska wydała tak zwane pierwsze pozwolenia na pobyt dla blisko 586 tysięcy obywateli spoza Unii Europejskiej. Większość, bo 512 tysięcy, to Ukraińcy. To 82,7 proc. osób, którym Polska zezwoliła na pobyt w 2016 roku.

Więcej tymczasowych pozwoleń wśród państw Unii Europejskiej w 2016 roku wydała tylko Wielka Brytania - blisko 866 tysięcy.

W przypadku Niemiec, które znalazły się na trzecim miejscu w zestawieniu, ta liczba wynosi prawie 505 tysięcy obywateli spoza UE.

Powody przyjazdu

Znacząco różni się jednak struktura wydawania takich pozwoleń. Wśród powodów przypadku do Polski dominuje praca. Wskazało tak 84,3 proc. badanych imigrantów przyjeżdżających do naszego kraju. Ponadto: 5,6 proc., aby się uczyć, 1,4 proc. z powodów rodzinnych, a 8,7 proc. z innych powodów.

82,7 proc. wszystkich Ukraińców przyjeżdżających do UE robi to w celach zarobkowych. W efekcie, Polska wydaje najwięcej pozwoleń na pobyt ze względu na pracę wśród wszystkich państw Unii Europejskiej (58 proc.).

Niemcy większość (55,9 proc.) pozwoleń wydały z tzw. innych powodów. Eurostat wśród innych powodów wylicza m.in. bycie uchodźcą. Brytyjczycy większość pozwoleń (42,2 proc.) wydali osobom (spoza UE), które chcą uczyć się w Wielkiej Brytanii.

Największe grupy imigrantów spoza UE, którym przyznano pozwolenia na pobyt na terenie Unii Europejskiej to: Ukraińcy (588 tys.), Syryjczycy (348 tys.), Amerykanie (250 tys.).

Pierwsze pozwolenie na pobyt dotyczy osób, które: przyjeżdżają do danego kraju pierwszy raz w życiu bądź przyjeżdżają po co najmniej sześciomiesięcznej przerwie.

Autor: db//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock