Gdzie szukać szczęścia w Europie? Polacy nie są największymi ponurakami

Ze świata

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Z tej okazji, Eurostat opublikował raport zadowolenia Europejczyków z życia

Na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie - co mało kogo dziwi. Ale zaskoczeniem jest miejsce Polski, bo okazuje się, że nasz poziom szczęścia jest powyżej europejskiej średniej. Stawkę zamykają Bułgarzy, którzy są najsmutniejszym narodem. Raport opublikował Eurostat z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

Zadowolenie z życia bada się w skali od 0 do 10, gdzie dziesięć oznacza najwyższy poziom. Prawie 80 proc. ankietowanych powyżej 16. roku życia zaznaczyło 6 lub wyżej. Unijna średnia wyniosi 7,1.

Geografia ma znaczenie

Polacy z wynikiem 7,3 znaleźli się powyżej europejskiej średniej.

Analizując szczegółowe wyniki dla państw, widać jednak zdecydowaną różnicę pomiędzy regionami geograficznymi Unii Europejskiej. Większość państw, w tym także Polska, mieści się w przedziale 6,6 a 7,4. Średni poziom zadowolenia z życia ocenianego na 7,5 przekroczyły jedynie kraje skandynawskie oraz Belgia, Holandia i Luksemburg.

Bezsprzecznym liderem raportu Eurostatu są Dania, Finlandia i Szwecja. We tych krajach średnie zadowolenie z życia oceniane jest na poziomie 8.

Co ciekawe, najgorzej swój poziom zadowolenia z życia oceniają mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Grecji, Portugalii i Węgier. W żadnych z tych krajów średnia nie przekracza 6,5.

Najgorzej - z unijnej 28 - jest w Bułgarii, średnie zadowolenie z życia oceniane jest tam bowiem na poziomie 4,8.

Zdrowie najważniejsze

Jak informuje Eurostat, najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez obywateli jest stan zdrowia. W dalszej kolejności wymienia się pozycję finansową, sytuację na rynku pracy oraz relacje społeczne. Badanie, ponadto nie wykazało większej różnicy w ocenie zadowolenia z życia między kobietami i mężczyznami.

Międzynarodowy Dzień Szczęścia został ustanowiony 28 czerwca 2012 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS