Państwa z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Ze świata

Kwieciński: w Polsce brakuje rąk do pracyTVN24 BiS
wideo 2/5

Czechy mają najniższe bezrobocie wśród krajów Unii Europejskiej, Polska znalazła się na siódmej pozycji rankingu - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Bezrobocie w strefie euro wyniosło w lutym 8,5 procent i jest najniższe od 10 lat, natomiast w całej Unii Europejskiej 7,1 procent.

8,5-procentowy poziom bezrobocia z lutego to najlepszy wynik w strefie euro od grudnia 2008 roku. W styczniu 2018 roku bezrobocie w eurolandzie wynosiło 8,6 proc., natomiast w lutym 2017 roku - 9,5 proc. Z danych unijnego biura statystycznego wynika, że bezrobocie w całej "28" wynosiło w lutym 7,1 proc.

Miesiąc wcześniej było to 7,2 proc., natomiast w lutym 2017 roku - 8 proc.

Bezrobocie w krajach Unii Europejskiej (wyrównane sezonowo)Eurostat

Mimo tych poprawiających się danych Eurostat szacuje, że w UE ponad 17,5 mln osób jest bez pracy, z czego niemal 14 mln w strefie euro. W porównaniu ze styczniem liczba osób bezrobotnych spadła o 201 tys. w UE (o 141 tys. w eurolandzie). W przeciągu roku liczba bezrobotnych spadła o prawie 2 mln w całej "28" i 1,43 mln w strefie euro.

Gdzie najmniej bezrobotnych?

Spośród wszystkich państw członkowskich najniższy poziom bezrobocia został odnotowany w Czechach - 2,4 proc. Kolejne miejsca zajmują Niemcy i Malta (oba kraje 3,5 proc.). Polska z wynikiem 4,4 proc. znalazła się na siódmej pozycji.

Najgorzej wypadły kraje południowej Europy: Grecja (ponad 20 proc.), Hiszpania (16,1 proc.) oraz Włochy (10,9 proc.). Tradycyjnie wyższe bezrobocie odnotowano wśród osób młodszych - do 25. roku życia. W UE poziom bezrobocia młodzieży wynosił 15,9 proc., natomiast w strefie euro - 17,7 proc.

Ceny w górę

Z innego opublikowanego również w środę odczytu Eurostatu wynika, że w górę idzie inflacja. O ile w lutym jej poziom w strefie euro wyniósł 1,1 proc., to - zgodnie z wstępnymi danymi - w marcu wyniesie 1,4 proc. Główną siłą napędową inflacji był wzrost cen żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych (o 2,2 proc. w marcu) oraz energii (wzrost o 2 proc.) i usług (1,5 proc.).

Autor: ps//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock