Europol rozbił siatkę hakerów. Wśród cyberprzestępców są Polacy

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatEuropol rozbił siatkę hakerów. Wśród podejrzanych są Polacy

Europol (Europejski Urząd Policji) aresztował 49 osób podejrzanych o kradzież milionów euro z europejskich rachunków bankowych. Wśród zatrzymanych są osoby z Hiszpanii, Polski i Włoch.

Policja zrobiła nalot na 58 lokalizacji w ramach śledztwa dotyczącego "phishingu" - to metoda oszustwa, polegająca na tym, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić pieniądze. Hakerzy stosowali również metodę "man in the middle", polegający na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwiema stronami bez ich wiedzy.

Europol zabezpieczył laptopy, dyski twarde, telefony, tablety, karty kredytowe, gotówkę, karty SIM, karty pamięci i podrobione dokumenty.

Szybka kasa

Dochodzenie wykazało międzynarodowe oszustwa na łączną kwotę 6 mln euro. Internetowi przestępcy mieli wzbogacić się w bardzo krótkim okresie. Podejrzani, głównie z Nigerii i Kamerunu, transferowali nielegalnie zdobyte pieniądze poza Unię Europejską poprzez zaawansowaną sieć transakcji związanych z praniem brudnych pieniędzy.

Autor: tol / Źródło: Reuters, TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstk