Lotniska zwiększają bezpieczeństwo. Podróżujący muszą uzbroić się w cierpliwość


Linie lotnicze i operatorzy europejskich lotnisk w obawie przed powtórzeniem się ataków terrorystycznych zwiększają kontrole bezpieczeństwa. Pasażerowie muszą liczyć się z opóźnieniami.

W sobotę o północny terminal na lotnisku Gatwick w Londynie został zamknięty po doniesieniach o "dziwnym zachowaniu" jednego z pasażerów. Lokalna policja poinformowała, że podejrzany wrzucił do jednego z koszy na śmieci "swoje rzeczy prywatne i coś, co wyglądało jak broń palna". Ładunkiem zajął się zespół saperów, a sprawca zamieszania - 41-letni obywatel Francji - został zatrzymany do udzielenia dalszych wyjaśnień.

Poczucie zagrożenia

Terminal drugiego największego portu lotniczego w Wielkiej Brytanii był zamknięty przez sześć godzin. Służby musiały sprawdzić, czy lotnisko jest bezpieczne zanim wrócą tam pasażerowie. - Biorąc pod uwagę to, co wydarzyło się w piątek w Paryżu musimy każde takie zdarzenie traktować z całą powagą - wyjaśnił przedstawiciel policji inspektor Nick May. W sobotę ewakuowani z samolotu zostali także pasażerowie samolotu Air France na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Maszyna leciała do Francji, a władze holenderskiego lotniska otrzymały groźby dotyczące tego lotu na Twitterze. Samolot oraz bagaże musiały zostać przeszukane przez służby specjalne co opóźniło podróż. Z opóźnieniami muszą liczyć się również pasażerowie podróżujący przez lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu. Władze portu lotniczego ostrzegły, że przez przywrócenie kontroli paszportowych pasażerowie muszą liczyć się z opóźnieniami. Niektóre linie lotnicze np. EasyJet, Air France, British Airways, United, Delta oraz American zaoferowały swoim klientom podróżującym w ten weekend do i ze stolicy Francji, że mogą bezpłatnie zmienić termin swojego lotu. Możliwość zmiany terminu rezerwacji na późniejszy zaoferował również przewoźnik Eurostar, który lata głównie z Paryża do Brukseli.

Dodatkowa czujność

W związku z wydarzeniami w Paryżu londyńska Metropolitan Police wzmocniła bezpieczeństwo w całej Wielkiej Brytanii. - Ludzie mogą zauważyć niewielkie zmiany w portach lotniczych oraz wydarzeniach w dużych miastach w całym kraju - mówił komisarz ds. operacji specjalistycznych Mark Rowley w BBC. Chodzi o dodatkowe kontrole, czujność służb oraz to, że na ulicach będzie więcej funkcjonariuszy policji. Rowley dodał, że londyńskie lotnisko Heathrow pracuje bez zmian. Normalnie pracuje również największe lotnisko w Polsce. Port lotniczy im. Fryderyka Chopina poinformował na Twitterze, że "jak dotąd żaden przewoźnik nie odwołał lotów do/z Francji".

Zamachy

W sześciu piątkowych zamachach terrorystycznych w Paryżu życie straciło co najmniej 129 osób, a około 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Autor: msz//km / Źródło: Bloomberg, BBC, PAP,

Pozostałe wiadomości