Eurogrupa kończy posiedzenie. Fiasko rozmów ws. długu Grecji

Ze świata


Eurogrupa kończy obrady bez porozumienia w sprawie wygasającego 30 czerwca pakietu pomocowego dla zagrożonej bankructwem Grecji. Ministrowie finansów spotkają się później, ale już nie w czwartek - poinformował minister finansów Finlandii Alexander Stubb.

- To tyle na dziś. Instytucje i Grecja będą kontynuować pracę - napisał Stubb na profilu na Twitterze. - Eurogrupa zbierze się później, ale nie dziś - dodał. Z nieoficjalnych informacji wynika, ze kolejne spotkanie eurogrupy odbędzie się w sobotę.

Nie mieszają się

W Brukseli trwa równolegle posiedzenie Rady Europejskiej, jednak jak poinformowała przed spotkaniem niemiecka kanclerz Angela Merkel zgromadzeni w czwartek i piątek na szczycie unijni przywódcy nie będą się mieszać w prowadzone równolegle negocjacje między Grecją a eurogrupą i instytucjami reprezentującymi wierzycieli Aten, czyli Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym.

Porozumienie z Grecją w sprawie programu oszczędności i reform jest warunkiem kontynuowania pomocy dla tego kraju. W poniedziałek specjalny szczyt strefy euro zakończył się bez przełomu, choć propozycje przesłane przez Ateny były chwalone przez liderów unijnych. Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC na temat odblokowania pomocy finansowej. Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Autor: tol / Źródło: PAP