Niemiecki gigant energetyczny z potężną stratą. Największą w historii firmy

Ze świata

eon.comEon to największa spółka użyteczności publicznej w Niemczech

Niemiecki koncern energetyczny Eon poinformował, że zanotował największą w historii roczną stratę. Finanse firmy ucierpiały przede wszystkim przez wynoszące ponad 8,8 mld euro odpisy amortyzacyjne, dotyczące elektrowni węglowych i gazowych.

W 2015 roku strata netto Eon zwiększyła się ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem wcześniej do 7 mld euro - poinformowała spółka w komunikacie. Analitycy przepytywani przez Bloomberga prognozowali stratę w wysokości 6,4 mld euro.

Dochody giganta spadły o 10 proc. do 7,56 mld euro. W sondażu dla "Wall Street Journal" analitycy prognozowali 7,15 mld euro.

Pomimo straty firma poinformowała, że wypłaci dywidendę za 2015 rok w wysokości 50 eurocentów na akcję.

Kosztowny proces

Eon jest w trakcie procesu wydzielania swojego biznesu związanego z handlem energią oraz wytwarzaniem energii konwencjonalnej do nowej spółki o nazwie Uniper. Sam Eon ma się skupić m.in. na odnawialnych źródłach energii oraz zarządzaniem siecią i dystrybucją. - Nasze liczby odzwierciedlają daleko idącą transformację strukturalną - powiedział dyrektor wykonawczy Johannes Teyssen.

Koncern ostrzegł, że przyszłe zyski, dywidendy oraz przepływy pieniężne mogą dalej spadać z powodu pogorszenia sytuacji w sektorze energetycznym, który cierpi przez rekordowo niskie hurtowe ceny energii oraz wzrost odnawialnych źródeł energii.

Grupa oczekuje, że jej dochody, przed odliczeniem odsetek, podatków i amortyzacji, mogą spaść o ponad 20 proc. w tym roku do 6-6,5 mld euro. Spółka poinformowała, że prognoza będzie skorygowana w następstwie wejścia Uniper na giełdę, co planowane jest na drugą połowę b.r.

Autor: ToL//bgr / Źródło: MarkerWatch

Źródło zdjęcia głównego: eon.com