Nigeria wprowadziła cyfrową walutę jako pierwsze państwo Afryki

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Nigeria to pierwszy kraj w Afryce i jeden z pierwszych na świecie, który zdecydował się na wprowadzenie cyfrowej waluty. Nigeryjska eNaira ma usprawnić transakcje, pobudzić handel i poprawić kondycję finansową kraju - podała stacja Al-Dżazira.

- eNaira i fizyczna naira będą miały tę samą wartość i zawsze będą się wymieniać po kursie jeden do jeden - powiedział szef nigeryjskiego Banku Centralnego Godwin Emefiele.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

eNaira - cyfrowa waluta w Nigerii

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari w przemówieniu podczas inauguracji elektronicznej jednostki płatniczej dostępnej dla obywateli stwierdził, że "przyjęcie cyfrowej waluty może zwiększyć produkt krajowy brutto Nigerii o 29 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat".

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) przewiduje, że PKB Nigerii, mającej najsilniejszą gospodarkę w całej Afryki, wyniesie w 2021 roku 480 miliardów dolarów.

Transakcje eNairą

Obecność eNairy na nigeryjskim rynku finansowym może usprawnić transakcje, zwiększyć handel transgraniczny, poprawić integrację finansową, co w konsekwencji podniesie skuteczność krajowej polityki pieniężnej – podał Bank Centralny.

- Cyfrowa waluta może również pomóc w przeniesieniu znacznie większej liczby osób i firm z sektora nieformalnego do formalnego, zwiększając tym samym bazę podatkową kraju – dodał prezydent Buhari.

Partnerem technicznym Centralnego Banku Nigerii jest firma Bitt. eNaira jest walutą krajową w odróżnieniu od kryptowalut takich, jak Bitcoin i Ethereum. Od momentu uruchomienia platformy eNaira dziennie odwiedza ją ponad 2,5 mln osób – przekazał prezes Emefiele.

Bitcoin oficjalną walutą w Salwadorze

We wrześniu Salwador jako pierwszy kraj na świecie przyjął bitcoina jako oficjalną walutę. Zdaniem zwolenników obniży to prowizję od miliardów dolarów przesyłanych do kraju z zagranicy, ale zdaniem krytyków może ułatwić pranie brudnych pieniędzy.

Uczynienie z bitcoina oficjalnej waluty oznacza, że będzie on musiał być honorowany jako środek płatniczy obok amerykańskiego dolara, który został oficjalną walutą Salwadoru w 2001 roku.

Bitcoin jest jedną z popularniejszych kryptowalut na świecie. Waluta zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem. Jego pomysłodawcą jest osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz stworzony na bazie algorytmu. Cyfrowe waluty funkcjonują poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi.

NIE WSZYSTKO ZŁOTO, CO SIĘ ŚWIECI. BITCOIN - INNOWACYJNY SPOSÓB NA NISZCZENIE NASZEJ PLANETY. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości