Ze świata

Gwiazda Harry'ego Pottera w Panama Papers

Ze świata

TVN24 BiSEmma Watson w Panama Papers

Emma Watson, aktorka znana z serii filmów o Harrym Potterze korzystała z usług spółki offshore, aby kupić wartą miliony funtów nieruchomość - wynika z Panama Papers.

Aktorka, która wcielała się w rolę Hermiony w serii filmów o Harrym Potterze w 2013 roku kupiła dom w Londynie. Jak wynika z dokumentów, które wyciekły z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca określanych, jako Panama Papers, Emma Watson miesiąc przed transakcją założyła spółkę o nazwie „Falling Leaves” zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Dlaczego?

Brytyjska aktorka i modelka za pośrednictwem swojego rzecznika zaprzeczyła sugestiom, że korzystała z usług spółki zarejestrowanej w raju podatkowym, aby uniknąć płacenia podatków. Rzecznik gwiazdy tłumaczył wczoraj, że nie uzyskała ona żadnych korzyści podatkowych lub finansowych z działalności spółki. Zdecydowała się na ten krok ze względu na kwestię ochrony prywatności. - Brytyjskie firmy są zobowiązane do publikacji nazwisk ich akcjonariuszy, a zatem nie gwarantują anonimowości, która pozwalałaby chronić prywatność i zwiększała bezpieczeństwo. W przeszłości bywało już, że bezpieczeństwo i prywatność znanych osób była naruszana ze względu na to, że takie informacje były dostępne publiczne. A zagraniczne firmy nie mają obowiązku publikowania danych akcjonariuszy - tłumaczył rzecznik Watson w oświadczeniu.

Aktorka z Harrego Pottera

Emma Watson popularność zdobyła grając w ośmiu częściach filmu o Harrym Potterze. Aktorka zagrała również m.in. w horrorze „Regression”, czy filmie "Noe: Wybrany przez Boga". Kilka lat temu zadebiutowała też jako modelka. Na początku tego roku Watson ogłosiła, że chce zrobić sobie rok przerwy od aktorstwa. W tym czasie chce poświęcić się kampanii ONZ na rzecz równości płci oraz czytaniu literatury. Według brytyjskiego dziennika „The Sunday Times” majątek popularnej aktorki jest warty około 35 mln funtów.

Panama Papers

Tzw. Panama Papers to 11,5 mln dokumentów - przede wszystkim e-maili, plików PDF, zdjęć i wyciągów z wewnętrznej bazy danych panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca - obejmujących okres od 1977 do początku 2016 roku. Kancelaria potwierdziła, że dokumenty, które wyciekły, są autentyczne. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), które ujawniło Panama Papers podało, że 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz ich rodziny bądź krąg przyjaciół, ma powiązania z firmami czy funduszami offshore. W związku z aferą pojawiły się też nazwiska m.in. przyjaciół lub krewnych prezydentów: Rosji - Władimira Putina, Chin - Xi Jinpinga i Syrii - Baszara el-Asada, argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego oraz hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara.

Od poniedziałku wieczorem dokumenty Panama Papers dostępne są dla wszystkich:

Autor: msz//bgr / Źródło: The Telegraph

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: