TVN24 Biznes | Ze świata

Elon Musk sprzedaje kolejny pakiet akcji Tesli

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Elon Musk sprzedał kolejny pakiet akcji Tesli o wartości 973 milionów dolarów - podała Agencja Reutera. W ciągu ostatniego tygodnia Musk sprzedał około 8,2 miliona akcji Tesli za około 8,8 miliarda dolarów. To spełnienie twitterowej obietnicy o sprzedaży 10 procent swoich udziałów w Tesli.

Jak wyjaśnia Reuters, wcześniej Musk nabył 2,1 miliona akcji o wartości 2,2 miliarda dolarów, a następnie sprzedał 934 091 za 973 miliony dolarów, aby zapłacić podatki - wynika z dokumentów SEC (Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych).

Wzrost akcji producentów samochodów elektrycznych

W gwałtownym wzroście w sektorze, który zapoczątkowały Rivian Automotive i Lucid Group, Tesla wzrosła o 4,1 proc., zamykając się na poziomie 1054,73 dolarów z kapitalizacją rynkową o 187 miliardów dol. niższą niż w momencie, zanim Musk zaczął sprzedaż akcji w zeszłym tygodniu.

Akcje Riviana wzrosły o 15 proc., a od czasu pierwszej oferty publicznej w środę wzrost wynosi już ponad 120 proc. Kapitalizacja rynkowa Rivian wzrosła do 153 miliardów dolarów, wyprzedziła w ten sposób Volkswagena o 14 miliardów dolarów i uczyniła firmę z Irvine w Kalifornii trzecim pod tym względem producentem samochodów na świecie. Z kolei Lucid wzrósł o prawie 24 proc. po informacji o wzroście zamówień na auta do ​​13 000 w trzecim kwartale oraz zapowiedzi produkcji 20 000 sedanów Lucid Air w 2022 roku. Wartość Lucid podskoczyła do 90 miliardów dolarów, to więcej niż Ford i 1 miliard dol. mniej niż General Motors - informuje Reuters.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Musk sprzedaje akcje Tesli

6 listopada Elon Musk zadeklarował na Twitterze, że sprzeda 10 procent, czyli około 17 milionów posiadanych akcji Tesli, jeśli użytkownicy serwisu poprą ten ruch. Za sprzedażą akcji ostatecznie opowiedziało się 57,9 proc. osób, które wzięły udział w sondzie utworzonej przez miliardera.

Wraz z rosnącym popytem na producentów samochodów elektrycznych na Wall Street akcje Tesli wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 150 proc.

- Jeśli ktoś zapytałby mnie, gdzie cena akcji będzie za 6, za 12 miesięcy od teraz, powiedziałbym, że jest bardziej prawdopodobne, że będzie o 20 procent wyższa niż o 20 procent niższa - powiedział cytowany przez Agencję Reutera Craig Erlam, starszy ekonomista rynku w OANDA.

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Al Drago/Bloomberg/Getty Images

Pozostałe wiadomości