TVN24 Biznes | Ze świata

Elon Musk opuścił Dolinę Krzemową. Może sporo na tym zyskać

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

Elon Musk poinformował, że przeprowadził się z Kalifornii do Teksasu. Miliarder wskazał, że to właśnie w tym stanie powstają dwie wielkie rzeczy - statek kosmiczny Starship, który ma umożliwić transport ludzi na Księżyc i na Marsa oraz nowa fabryka Tesli. Agencja Reutera zwróciła jednak uwagę na korzyści podatkowe związane ze zmianą miejsca zamieszkania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Elon Musk potwierdził przeprowadzkę we wtorkowym wywiadzie z Mattem Murrayem, redaktorem naczelnym "The Wall Street Journal".

W przyszłym roku ma ruszyć giga fabryka Tesli w Austin, w Teksasie. To właśnie tam mają być produkowane: elektryczny pickup Cybertruck i sportowy Model Y. W fabryce ma znaleźć zatrudnienie blisko 15 tysięcy osób.

Ponadto, należące do Muska, przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego SpaceX ma miejsce testowania silników w McGregor i zakład produkcji rakiet w Boca Chica, na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej w Teksasie, niedaleko granicy z Meksykiem. To właśnie tam powstaje Starship - pojazd kosmiczny, którym SpaceX ma nadzieje transportować ludzi na Marsa.

Wcześniej Musk przeniósł także siedzibę swojej fundacji The Musk Foundation z Kalifornii do Austin.

Amerykańskie media zwróciły uwagę, że stosunki Muska z Kalifonią uległy pogorszeniu podczas pierwszej fali pandemii COVID-19. Wiosną czasowo zamknięto fabrykę Tesli w Fremont, co wywołało oburzenie miliardera. Musk przeciwstawił się lokalnym urzędnikom i wznowił produkcję mimo zakazu. Zagroził wówczas przeniesieniem siedziby Tesli w Palo Alto do Teksasu lub Newady.

Korzyści finansowe

Agencja Reutera zwróciła dodatkowo uwagę na aspekt finansowy przenosin Elona Muska do Teksasu. Stan ten nie pobiera bowiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podczas gdy Kalifornia ma jedne z najwyższych stawek podatkowych w całych Stanach Zjednoczonych.

Ponad 670-procentowy wzrost wartości akcji Tesli w tym roku zwiększył szacowany majątek Elona Muska z 27 miliardów do 157 miliardów dolarów. Pozwoliło to Muskowi na awans na drugie miejsce najbogatszych ludzi na świecie.

Miliarder znajduje się tuż za plecami prezesa Amazona Jeffa Bezosa. Bloomberg wycenia jego majątek na 186 miliardów dolarów.

Notowania akcji Tesli w ostatnich pięciu latachstooq.pl

Autor:mb

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Diego Donamaria/Getty Images

Pozostałe wiadomości