Elon Musk grozi wycofaniem się z kupna Twittera. Akcje w dół

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Elon Musk ostrzegł w poniedziałek, że może się wycofać z zakupu Twittera, jeśli nie otrzyma danych o spamie i liczbie fałszywych kont. W reakcji na to akcje spółki tracą na wartości.

Szef Tesli i SpaceX Elon Musk w liście ponowił prośbę o szczegóły dotyczące botów i stwierdził, że zastrzega sobie wszelkie prawa do wycofania się z fuzji, ponieważ firma "wyraźnie naruszyła" swoje zobowiązania, nie dostarczając mu tych informacji.

Elon MuskShutterstock

Elon Musk grozi, że nie kupi Twittera

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Musk po raz pierwszy zagroził wycofaniem się z umowy na piśmie, a nie za pośrednictwem wpisu na Twitterze. "Musk uważa, że Twitter w sposób jawny odmawia wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z umowy o fuzji, co powoduje dalsze podejrzenia, że firma ukrywa żądane dane" - czytamy w liście.

W rekacji na to obserwujemy przecenę akcji Twittera podczas poniedziałkowej sesji. Około godz. 17.20 czasu polskiego akcje traciły na wartości ponad 3 proc., za jedną trzeba było zapłacić prawie 39 dolarów, podczas gdy oferta przejęcia przewiduje, że miliarder zapłaci 54,20 dolara za akcję. Wartość przejęcia to 44 miliardy dolarów.

Notowania spółki Twitter w ostatnim miesiącustooq.pl

Wcześniej w maju Musk napisał na Twitterze, że jego umowa zostaje "tymczasowo wstrzymana w oczekiwaniu na szczegóły potwierdzające obliczenia, czy spam/fałszywe konta rzeczywiście stanowią mniej niż 5 proc. użytkowników". W kolejnym wpisie miliarder zapewniał, że jest "nadal zainteresowany przejęciem".

Musk musiałby zapłacić 1 mld dolarów, gdyby wycofał się z umowy ze względów, które nie zostały w niej przewidziane.

Według danych Twittera, pod koniec roku 2021 z platformy korzystało codziennie 217 mln aktywnych użytkowników. Spółka przyniosła ponad 5 mld dolarów dochodów, ale zanotowała stratę netto w wysokości 221 mln dolarów.

Majątek Elona Muska

Obecnie Musk posiada 9,6 proc. udziałów w Twitterze i jest drugim co do wielkości udziałowcem. Według Bloomberg Billionaires Index szacowany majątek szef Tesli i SpaceX wynosi 211 mld dolarów. Jest on zdecydowanym liderem listy najbogatszych osób na świecie. Bloomberg Billionaires Index to ranking najbogatszych ludzi na świecie. Jest on aktualizowany każdego dnia po zakończeniu notowań na nowojorskiej giełdzie.

Drugi jest Jeff Bezos z majątkiem wycenianym na 146 mld dolarów. Na najniższym stopniu podium znajduje się Bernard Arnault - 137 mld dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
Film dokumentalny: Gwiezdne wojny miliarderów
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości