Elon Musk szykuje się do sądowej batalii. Sprzedał akcje za blisko 6,9 miliarda dolarów

Autor:
mb
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Sylwia Czubkowska o tym, jak Elon Musk może zmienić Twittera (wypowiedź z 28 kwietnia 2022)
Sylwia Czubkowska o tym, jak Elon Musk może zmienić Twittera (wypowiedź z 28 kwietnia 2022)TVN24
wideo 2/2
TVN24Sylwia Czubkowska o tym, jak Elon Musk może zmienić Twittera

Szef Tesli Elon Musk w ostatnich dniach sprzedał akcje producenta samochodów elektrycznych o wartości blisko 6,9 miliarda dolarów. Jak sam przyznał, pieniądze mogą być wykorzystane do sfinalizowania przejęcia Twittera, jeśli przegra sądową batalię z firmą.

Elon Musk potwierdził sprzedaż 7 924 107 akcji Tesli we wpisie na Twitterze. "W (miejmy nadzieję, że mało prawdopodobnym) przypadku, gdy Twitter zmusi tę transakcję do zamknięcia *i* niektórzy partnerzy kapitałowi nie dołączą, ważne jest, aby uniknąć awaryjnej sprzedaży akcji Tesli" - napisał Musk.

Średnia cena za akcję wyniosła 869,09 dolara. Transakcje miały miejsce w dniach 5-9 sierpnia.

W odpowiedzi na inne wpisy Musk przekazał, że skończył sprzedawać akcje Tesli, a także zapowiedział, że kupi walory ponownie, jeśli transakcja z Twitterem ostatecznie nie dojdzie do skutku. Agencja Reutera przypomniała, że Elon Musk sprzedał akcje Tesli o wartości 8,5 mld dolarów w kwietniu br. i już wówczas zapowiadał, że nie planuje kolejnych takich ruchów.

Z wyliczeń Agencji wynika, że obecnie w portfelu miliardera znajduje się około 155,04 mln akcji producenta samochodów elektrycznych, co stanowi około 15 proc. udziałów w firmie.

Elon Musk kontra Twitter

Elon Musk na początku lipca br. wycofał się z kupna Twittera, a zarząd serwisu postanowił go pozwać za tę decyzję i domagać się odszkodowania. W liście do zarządu serwisu Musk napisał, że kończy porozumienie w sprawie zakupu z powodu "fałszywych i wprowadzających w błąd" informacji o firmie.

W reakcji na to Twitter Inc. pozwał szefa Tesli i SpaceX za naruszenie wartej 44 mld dolarów umowy kupna platformy mediów społecznościowych i zwrócił się do sądu w Delaware o nakazanie mu sfinalizowania transakcji za uzgodnioną kwotę 54,20 dolarów za akcję serwisu.

"Musk najwyraźniej wierzy, że on, w przeciwieństwie do każdej innej strony podlegającej prawu umów Delaware, może zmienić zdanie, zniszczyć firmę, zakłócić jej działalność, zniszczyć wartość akcjonariusza i wycofać się" - napisano w pozwie.

Rozprawa ma się odbyć 17 października br.

Obie strony umowy zobowiązały się wypłacić odszkodowanie w wysokości do 1 miliarda dolarów, gdyby transakcja nie została sfinalizowana ze względów, które nie zostały w niej przewidziane.

Zaślepka materiału TVN24GO
Film dokumentalny: Gwiezdne wojny miliarderów
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości