Doradca prezydenta Ukrainy o Musku: proponuje magiczne i proste rozwiązania

Autor:
mp/dap
Źródło:
Reuters

Elon Musk proponuje magiczne i proste rozwiązania skomplikowanych problemów - zarzucił miliarderowi w mediach społecznościowych jeden z czołowych doradców prezydenta Ukrainy Mykhailo Podolyak. Polityk odniósł się do ostatnich propozycji Muska dotyczących rozwiązania konfliktu z Rosją oraz zmian w moderacji treści na Twitterze.

Zdaniem Podolyaka przykładami takich "magicznych i prostych rozwiązań" są: przekazanie agresorowi "obcych terytoriów dla iluzorycznego pokoju" oraz pozwolenie na działanie na Twitterze wszystkich "prywatnych kont, bo wolność słowa musi być nieograniczona".

Na początku grudnia kontrowersyjną propozycję planu pokojowego Elona Muska skrytykował również sam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaprosił też ekscentrycznego miliardera do przyjazdu na Ukrainę.- Jeśli chcesz zrozumieć, co zrobiła tutaj Rosja, przyjedź na Ukrainę i sam zobacz to wszystko - powiedział Zełenski na konferencji zorganizowanej przez "The New York Times".

Czytaj też: Elon Musk zwolnił menedżerkę Twittera podczas wywiadu w studiu na żywo? Tak nie było

Propozycje Muska

Propozycje Elona Muska, które jego zdaniem miałyby doprowadzić do pokoju pomiędzy Ukrainą a Rosją, wzbudziły wiele emocji. W październiku Musk zaproponował na Twitterze głosowanie nad tym, czy Ukraina powinna zrezygnować z Krymu na rzecz Rosji, zachować neutralność i zgodzić się na plebiscyt pod egidą ONZ na okupowanych przez Rosję terytoriach, rzekomo w celu uniknięcia jeszcze większych ofiar. Pod tym postem pojawiła się sonda z odpowiedziami: "tak" lub "nie". Większość głosujących (60,1 proc.) nie zgodziło się z tymi propozycjami.

W tym samym miesiącu Musk ostrzegał, że SpaceX nie będzie mógł bezterminowo finansować usługi Starlink dla Ukrainy. W ostatniej chwili jednak zmienił zdanie. "Do diabła z tym... chociaż Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów z pieniędzy podatników, będziemy nadal finansować rząd Ukrainy za darmo" - napisał wtedy miliarder na Twitterze.

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez SpaceX to ważny środek komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniający wsparcie w walkach i umożliwiający pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę. Terminale są również wykorzystywane przez odciętych od tradycyjnych metod dostępu do internetu cywili.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości