Nie żyje twórca potęgi Biedronki. Miał 84 lata

Ze świata


Zmarł Elisio Alexandre Soares dos Santos, portugalski biznesmen i były wieloletni prezes Jeronimo Martins, właściciela Biedronki i drogerii Hebe.

Soares dos Santos zmarł w Lizbonie w piątek wieczorem po długiej walce z rakiem - poinformowała Sara Miranda, rzeczniczka rodziny. Biznesmen miał 84 lata.

Były prezes Jeronimo Martins

Soares dos Santos stał na czele Jeronimo Martins od 1968 do 2013 roku.

W trakcie tego okresu nastąpił rozwój firmy, głównie napędzany rosnącą sprzedażą w sklepach Pingo Doce w Portugalii i sklepach Biedronka w Polsce. Tym samym rosło także bogactwo samego Soaresa dos Santosa.

W 2013 roku Alexandre oddał koncern w ręce swojego syna - Pedro. W tym czasie firma weszła także na rynek w Kolumbii. Soares dos Santos skupił się zaś na prowadzeniu rodzinnej fundacji.

Według portugalskiego magazynu biznesowego "Exame" w 2018 roku on i jego jego rodzina zostali uznani za najbogatszych w Portugalii. Ich majątek oszacowano na 3,4 miliarda euro netto.

Zgodnie z informacjami agencji Bloomberg rodzina dos Santos pozostaje największym udziałowcem Jeronimo Martins. W ich posiadaniu jest bowiem 56 procent akcji koncernu.

Największe sieci handlowe w Polsce

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, Jeronimo Martins jest największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w ubiegłym roku 51,2 miliarda złotych.

Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Na trzecim - grupa Eurocash z ok. 16,2 miliarda złotych, w ramach której działają m.in. takie marki jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum. Tuż za podium znalazł się Auchan - 12 miliardów złotych.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych, Kaufland - 10,2 miliarda złotych, Carrefour - 9,2 miliarda złotych, Rossmann - 8,3 miliarda złotych, Żabka - 7,3 miliarda złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 miliarda złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 miliarda złotych.

Autor: mb / Źródło: Bloomberg