Cztery miliony tabletek na wypadek awarii w elektrowni atomowej. Sąsiad Polski ogłasza przetarg

Ze świata

Najbogatszy Polak chce budować elektrownię jądrową. Komentarze ekspetów

Przetarg na zakup czterech milionów tabletek jodu ogłosiło litewskie ministerstwo zdrowia. To jeden z elementów planu opracowanego na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, która powstaje 50 kilometrów od Wilna.

Jak wskazuje w komunikacie litewski resort zdrowia, oferty przetargowe można składać do 2 grudnia br. Zwycięzca przetargu będzie musiał dostarczyć tabletki jodu w ciągu 180 dni od podpisania umowy.

Zakup tabletek to jedno z planowanych działań litewskiego rządu na wypadek awarii w Ostrowcu.

Zatwierdzony plan zakłada m.in. ewakuację 6 tys. mieszkańców z pogranicza litewsko-białoruskiego w strefie najbardziej zagrożonej o promieniu 30 km od elektrowni i działania zapobiegawcze w strefie o promieniu 100 km.

Paliwo jądrowe już w listopadzie

Białoruska elektrownia atomowa, której budowa dobiega końca, powstaje ok. 20 km od granicy z Litwą. Będzie składać się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy 1200 megawatów.

Jak poinformowała w niedzielę agencja BNS, paliwo jądrowe do pierwszego reaktora może być dostarczone już w listopadzie, a reaktor ma być włączony miesiąc później.

Litwa oskarża Mińsk, że elektrownia jest budowana z pominięciem międzynarodowych zobowiązań, dotyczących bezpieczeństwa.

Umową międzynarodową o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym jest konwencja Espoo. Sygnatariusze zobowiązali się do oceny wpływu na środowisko na wczesnych etapach planowania projektu, do wzajemnego informowania się i konsultowania wszystkich głównych projektów, które mogą znacząco wpłynąć na środowisko.

Na początku roku obradująca w Genewie komisja ds. realizacji konwencji z Espoo stwierdziła, że rozpoczynając budowę elektrowni, Białoruś nie udostępniła wystarczających informacji, uzasadniających wybór Ostrowca jako miejsca budowy elektrowni atomowej.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock