Unijna potęga w eksporcie piwa

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Spożycie alkoholu w Polsce
Spożycie alkoholu w PolsceTVN24
wideo 2/3
TVN24Spożycie alkoholu w Polsce

Jeśli chodzi o eksport piwa przez kraje Unii Europejskiej, to jest on największy w Holandii - wynika z danych, które opublikował Holenderski Urząd Statystyczny (CBS). W ubiegłym roku Holandia sprzedała poza granicami piwo o wartości około 2 miliardów euro. Pod względem eksportu złotego trunku na świecie wyprzedza ją jedynie Meksyk.

Według danych zaprezentowanych przez CBS Holandia przoduje w UE w eksporcie piw, zarówno alkoholowych, jak i bezalkoholowych. Na drugim miejscu znalazła się Belgia, na trzecim Niemcy, a na czwartym Francja. W ciągu ostatnich dwóch dekad eksport holenderskiego piwa wzrósł o 75 procent, a w będącej tuż za liderem Belgii - pięciokrotnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Amerykański import

W 2020 r. holenderskie browary wyeksportowały piwa o wartości 2 miliardów euro. Duża część eksportu, 750 mln euro, trafiła do Stanów Zjednoczonych.

Z informacji urzędu wynika także, że w 2019 r. Holandia wyprzedziła Niemcy w eksporcie piwa bezalkoholowego i nadal utrzymuje tę przewagę.

Z informacji podanej przez radio BNR wynika, iż największym eksporterem piwa na świecie jest Meksyk, który piwo sprzedaje do USA.

71 proc. piwa importowanego przez Amerykanów pochodzi właśnie od południowego sąsiada, 14 proc. z Holandii i 6 proc. z Belgii.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości