Ekskluzywny jacht Husajna zmieniony w hotel. Wnętrze robi wrażenie

Ze świata

Basra jest głównym portem IrakuGoogle Earth
wideo 2/4

Apartament prezydencki, prywatne kwatery, jadalnie czy sypialnie. To wszystko znajduje się na pokładzie 82-metrowego ekskluzywnego jachtu, który powstał specjalnie dla byłego prezydenta Iraku Saddama Husajna. Jacht teraz na dobre zawinie do portu w Basrze i będzie służył jako obiekt hotelowo-rekreacyjny.

Jak informuje Reuters, jacht został wybudowany w duńskiej stoczni w 1981 roku, w czasie gdy Irak toczył wojnę z Iranem. Do władz irackich trafił dopiero w 2010 roku - po 30 latach tułaczki w portach za granicą.

Bogate wyposażenie

Na pokładzie statku znajduje się apartament prezydencki, prywatne kwatery, jadalnie i sypialnie, a także 17 mniejszych pokoi gościnnych, a także 18 kabin dla załogi.

Bogato wyposażony i urządzony statek został najpierw wystawiony na sprzedaż za 30 mln dolarów. Rządowi Iraku nie udało się znaleźć nabywcy, a przez ostatnie dwa lata jacht o nazwie "Basrah Breeze" służył Uniwersytetowi w Basrze.

Jak zapewnił kapitan statku Abdul-Zahra Abdul-Mahdi Saleh "jacht jest w bardzo dobrym stanie". Jego zdaniem wymaga on jedynie "okresowej konserwacji".

Teraz władze postanowiły jednak, że jacht zostanie wykorzystany jako obiekt hotelowo-rekreacyjny.

- Port potrzebuje łodzi, która będzie stacją, w której mogą odpoczywać piloci morscy - powiedział Anmar al-Safi, rzecznik prasowy portu Basra.

Jak poinformował Reuters, dyktator Saddam Husajn (stracony w 2006 roku) nigdy nie wszedł na pokład "Besrah Breeze".

Tak wygląda wnętrze jachtu:

Autor: mb//dap / Źródło: Reuters