Rosyjskie niebo zamknięte dla Egipcjan. Moskwa zrywa wszystkie połączenia

Ze świata

Faris knight / Wikipedia (CC BY-SA 4.)Egypt Air był do tej pory jedynym przewoźnikiem realizującym połączenia między Rosją a Egiptem

Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja) poinformowała o wprowadzeniu od 14 listopada zakazu latania do Rosji samolotów egipskich linii lotniczych Egypt Air. Egipski przewoźnik obsługiwał połączenie Kair - Moskwa - podała agencja Interfax.

Informację w tej sprawie otrzymały władze moskiewskiego lotniska Domodiedowo. - Lotnisko otrzymało telegram od Rosawiacji o wprowadzeniu od 14 listopada 2015 roku zakazu lotów linii Egypt Air na terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformowali przedstawiciele portu lotniczego. Źródło Interfaxu w Rosawiacji podkreśliło, że decyzja ma związek z brakami w procedurach bezpieczeństwa egipskiego przewoźnika. Informator agencji dodał, że aby wznowić loty do Rosji, Egypt Air musi najpierw przedstawić szereg dokumentów pokazujących, że wdrożono wymagane standardy bezpieczeństwa. Interfax przypomina, że Egypt Air był do tej pory jedynym przewoźnikiem realizującym połączenia między Rosją a Egiptem. Do czasu wejścia w życie zakazu ich samoloty latały trzy razy w tygodniu z Kairu do Moskwy.

Zawieszenie lotów

6 listopada Kreml poinformował, że prezydent Władimir Putin zgodził się z rekomendacją Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NAK) i podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich rosyjskich połączeń lotniczych z Egiptem. W związku z tą decyzją Egypt Air planował zwiększenie liczby lotów do Rosji - informował wcześniej Interfax. 31 października doszło do największej w historii rosyjskiego lotnictwa katastrofy samolotowej. Na półwyspie Synaj rozbił się Airbus A321 linii Kogalymavia (znanych też jako MetroJet). Zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie, w większości turyści wracający do Petersburga z wakacji w Egipcie. Rzeczywiste przyczyny katastrofy wciąż nie są znane, chociaż eksperci z wielu krajów skłaniają się do wersji, że na pokładzie samolotu doszło do eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego przez dżihadystów w luku bagażowym na egipskim lotnisku w Szarm el-Szejk.

Rosja wstrzymuje loty do Egiptu:

Rosja wstrzymuje loty do EgiptuTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Faris knight / Wikipedia (CC BY-SA 4.)