EBC zwiększy pomoc dla greckich banków

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatWiększe wsparcie dla greckich banków

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek o podwyższeniu limitu programu wsparcia dla greckich banków o 900 mln euro na tydzień. O decyzji EBC poinformował na konferencji prasowej w Frankfurcie szef banku Mario Draghi. - Ta decyzja spowodowana jest uzgodnieniem między Atenami a strefą euro planu pomocowego - powiedział Draghi.

- Sytuacja się zmieniła. Nadeszło wiele informacji - o uzgodnieniu pożyczki pomostowej, głosowaniach w różnych parlamentach, co przywróciło warunki do podniesienia ratunkowego finansowania - wyjaśnił Draghi. W nocy z wtorku na środę pakiet pierwszych reform przyjął grecki parlament.

Draghi dodał, że EBC zawsze działał i w dalszym ciągu będzie postępował zgodnie z założeniem, że Grecja "jest i pozostanie członkiem strefy euro". Zaznaczył, że wzrost finansowania ratunkowego o 900 mln euro jest zgodne z tym, o co prosił dla greckich banków bank centralny Grecji.

Grecy muszą zmniejszyć zadłużenie

Dotychczas EBC utrzymywał limit wsparcia płynności (tzw. ELA) na poziomie z 26 czerwca wynoszącym 89 mld euro. Grecki bank centralny może emitować pieniądze dzięki wsparciu ELA pod zastaw m.in. obligacji rządowych, których realna wartość spada w związku z sytuacją finansową kraju. Mario Draghi oświadczył, że konieczność zmniejszenia greckiego zadłużenia, sięgającego 180 proc. PKB, jest "bezsporna". Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach między Grecją a wierzycielami będą się toczyć dyskusje na temat "najlepszej formy tego odciążenia". Dodał, że w dalszym ciągu są "pytania dotyczące woli i zdolności greckiego rządu do wdrożenia" reform obiecanych kredytodawcom. Draghi zastrzegł, że trudno przewidzieć, kiedy zniesiona zostanie kontrola przepływu kapitałów w Grecji, i podkreślił, że ważne jest uniknięcie paniki bankowej.

Limity na gotówkę

Greckie banki pozostają zamknięte od 29 czerwca. Obowiązują także limity na wypłaty gotówki z bankomatów, wynoszące 60 euro dziennie, i ograniczenia w transferach pieniędzy. EBC od kilku miesięcy udziela greckim bankom finansowania ratunkowego, by pomóc im zachować płynność wobec masowego wycofywania depozytów bankowych przez Greków, którzy boją się załamania systemu finansowego. Kredyty ELA mają fundamentalne znaczenie dla greckiego systemu bankowego, a załamanie sektora bankowego jest najpoważniejszym spośród wielu zagrożeń, przed jakimi stoi Grecja. Ministrowie finansów państw strefy euro zgodzili się w czwartek na przyznanie Grecji trzyletniego programu pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) po zakończeniu niezbędnych krajowych procedur. Decyzja oznacza zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji z Grecją o trzecim programie wsparcia.

Draghi rzuca koło ratunkowe Grekom. EBC zwiększy pomoc dla greckich bankówTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: Reuters, Bloomberg

Raporty: