Rosyjskie banki pod lupą EBC. Sprawdzi, czy pieniądze są w nich bezpieczne

TVN24 Biznes

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | PeruanecVTB to jeden z dwóch banków, które przejdą stress testy

Austriackie filie dwóch największych rosyjskich banków - Spierbank i VTB - przejdą stress testy Europejskiego Banku Centralnego - poinformował rzecznik EBC. - Banki zostały już poinformowane i będą ściśle współpracować z EBC w najbliższych miesiącach. Testy warunków skrajnych mają zakończyć się pod koniec b.r.

Rosja ma silne powiązania z Austrią, chociaż dwustronny handel ucierpiał przez kryzys na Ukrainie. Wiedeń znajdujący się kiedyś blisko żelaznej kurtyny, która dzieliła Europę do 1989 roku, był bramą do bloku wschodniego i stał się bazą do prowadzenia biznesu z państwami Układu Warszawskiego.

Silne więzy

EBC poinformowało, że oceni także kondycję finansową siedmiu innych instytucji finansowych, m.in. Belgium's Banque Degroof, France's Agence Francaise De Developpement i J.P. Morgan Bank Luxembourg. Zastosowana metodologia ma być taka sama, jak w przypadku badania przeprowadzonego w minionym roku nad 130 europejskimi instytucjami.

Sankcje dla Rosji

1 sierpnia 2014 roku Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec rosyjskiego sektora finansowego w związku z zaangażowaniem Moskwy w kryzys na Ukrainie.

Objęły one pięć banków: Sbierbank, VTB, Gazprombank, WEB (Wnieszekonombank) i Rossielchozbank. Sankcje mają trwać rok z możliwością zrewidowania sytuacji po trzech miesiącach.

Stress-test to sprawdzenie, jak działa dany podmiot w warunków skrajnych. Jest to forma kontroli, używana do sprawdzenia stabilności danego systemu lub podmiotu. Polega ona na badaniu, w celu obserwacji wyników, działania danego systemu w ekstremalnie trudnych warunkach.

Sankcje duszą rosyjską gospodarkęTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Peruanec