Szefowa unijnej dyplomacji: europejscy liderzy nie będą dziś rozmawiać o sankcjach nałożonych na Rosję

Ze świata


- Porozumienie zawarte w Mińsku jest ważne, ale nie rozstrzyga ostatecznie konfliktu. Nie należy się dzisiaj spodziewać rozmów o sankcjach - mówi Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. To jedno z ustaleń przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji zawartych na spotkaniu w stolicy Białorusi.

W Mińsku uzgodniono wycofanie ciężkiej artylerii, o czym poinformował prezydent Rosji Władimir Putin. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko doprecyzował, że zgodnie z porozumieniem wycofanie ma się rozpocząć dwa dni po wejściu w życie rozejmu, który ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę.

Rozmowy o szczegółach

Putin dodał, że siły ukraińskie i rebelianci muszą jeszcze teraz osiągnąć porozumienie w sprawie wycofania się z Debalcewe, strategicznego miasta na wschodzie Ukrainy. Szef rosyjskiego państwa powiedział, że uzgodnił z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, iż dadzą "polecenie ekspertom wojskowym, by wyjaśnić, co naprawdę dzieje się (pod Debalcewem)".

Jak poinformował później Poroszenko, w najbliższy piątek spotkają się szefowie sztabów generalnych Ukrainy i Rosji. Mają odbyć rozmowy na temat tego, jak ma wyglądać wstrzymanie walk i ustanowienie strefy buforowej. Prezydent Ukrainy powiedział, że wydał stosowne polecenie szefowi sztabu generalnego Ukrainy, gen. Wiktorowi Mużence. Dał do zrozumienia, że to samo polecenie otrzymał od prezydenta Władimira Putina szef sztabu rosyjskiego, gen. Walerij Gierasimow.

Jedność Ukrainy

Służby prasowe Kremla poinformowały jednocześnie, że przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji potwierdzili poszanowanie suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy. Nie wiadomo jednak, jak do tego ma się kwestia rosyjskiej okupacji Krymu.

Przywódcy uzgodnili też, że będą się regularnie spotykać, aby zapewnić wypełnianie czwartkowych postanowień z Mińska.

Reformy polityczne

Putin zapowiedział też, że Ukraina powinna przeprowadzić reformę konstytucyjną, by szanować prawa ludności na wschodzie Ukrainy. Poroszenko podkreślił, że ustalono również, iż z terytorium Ukrainy zostaną wycofane wszystkie obce wojska, a ukraińska straż graniczna powinna wznowić kontrolę nad granicą z Rosją do końca 2015 r. Dodał, że nie ma ustaleń ws. żadnej autonomii ani federalizacji.

Podczas rozmów w Mińsku uzgodniono też, że w ciągu 19 dni zwolnieni zostaną wszyscy jeńcy, w tym - jak zapowiedział Poroszenko - ukraińska nawigatorka Nadija Sawczenko.

Autor: mb / Źródło: Reuters / TVN24