Ze świata

Australia w szoku, Rosja w kryzysie. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


We wtorek w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić wydarzenia w Sydney, gdzie wczoraj uzbrojony napastnik przez 16 godzin przetrzymywał kilkudziesięciu zakładników w kawiarni. Będziemy też w Rosji, której gospodarka stacza się po równi pochyłej. Przedstawimy również finansowy portret Polaka.

Szturm policji na kawiarnię, przeprowadzony po godz. 2 nad ranem we wtorek czasu miejscowego (po godz. 16 w poniedziałek czasu polskiego), zakończył ponad 16-godzinną gehennę zakładników.

Podczas akcji odbicia zakładników zginęły trzy osoby, a cztery zostały ranne. Wśród zabitych jest napastnik, 50-letni uchodźca z Iranu Man Haron Monis. W przeszłości był on skazany za pisanie nienawistnych listów do rodzin poległych za granicą żołnierzy oraz oskarżony o napaści na tle seksualnym i pomoc w zabójstwie swojej żony. Przebywał na wolności po wpłaceniu kaucji. W Australii mieszkał od 1996 r.

Niemcy przeciwko islamizacji

15 tys. osób uczestniczyło w poniedziałek w Dreźnie w cotygodniowej demonstracji przeciwko rzekomej groźbie islamizacji Zachodu przez uchodźców z krajów arabskich. Kanclerz Angela Merkel ostro skrytykowała prawicowych organizatorów "nagonki" na obcokrajowców.

Uczestnicy marszu domagali się zaostrzenia przepisów o przyznawaniu azylu oraz surowego karania, aż do deportacji z kraju, uchodźców wchodzących w kolizję z prawem.

Maszerujący skandowali "My jesteśmy narodem" - hasło używane przez demonstrantów na jesieni 1989 roku podczas wieców przeciwko komunistycznym władzom NRD. Ich zdaniem żadna partia polityczna w parlamencie nie reprezentuje obecnie ich interesów.

Problemy rubla

Na naszej antenie będziemy analizować przyczyny osłabiania się rubla. W poniedziałek wieczorem na giełdzie w Moskwie za dolara płacono 64,44 rubla, tj. o 6,26 RUB więcej niż na zamknięciu w piątek. Za euro dawano 78,87 rubla, czyli o 6,59 RUB więcej niż w piątek na koniec dnia.

Są to nowe antyrekordy rubla. Spadek jego wartości w ciągu jednego dnia o około 8 proc. został przez niektórych ekspertów oceniony jako "minikrach" rosyjskiej waluty.

Aby wesprzeć walutę rosyjski bank centralny podniósł w poniedziałek stopę procentową o 6,5 punktu procentowego, do 17 proc.

Na co wydajemy pieniądze?

W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się także, jaki jest finansowy portret Polaka. Jak i czy w ogóle oszczędzamy oraz jakie mamy plany finansowe na 2015 rok?

Autor: tol / Źródło: PAP