Wskoczyła na stół i przerwała konferencję Super Mario. "Koniec z dyktaturą EBC"

Ze świata

ReutersAtak na Mario Draghiego

Konferencja prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego została zakłócona w środę po tym, jak kobieta w czarnej koszulce wskoczyła na podium, krzycząc: "koniec z dyktaturą EBC". Kobietę wyprowadzili ochroniarze, a konferencja została wznowiona. Do akcji przyznały się na Twitterze aktywistki z feministycznej grupy Femen.

Konferencja prasowa odbywała się jak zwykle w siedzibie Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie, a szef banku omawiał wyniki wdrożonego przez EBC programu pobudzania gospodarki strefy euro (tzw. luzowania ilościowego), gdy około 20-letnia kobieta wtargnęła na scenę.

Na czarnym podkoszulku miała wydrukowane hasło, które wykrzykiwała: "Koniec z dyktaturą EBC!". Do akcji przyznały się na Twitterze aktywistki z feministycznej grupy Femen.

Zamieszki we Frankfurcie

W połowie marca w trakcie zamieszek ulicznych we Frankfurcie wywołanych podczas antykapitalistycznego protestu przeciw polityce finansowej EBC obrażenia odniosło 350 policjantów i demonstrantów; zniszczenia szacuje się na miliony euro. 525 osób zatrzymano, 26 z nich zostało aresztowanych. Obrażenia odniosło 150 policjantów. Zamieszki przyćmiły wymowę demonstracji przeciwko polityce EBC, w której uczestniczyło około 20 tys. w większości pokojowych demonstrantów.

Przez krytyków EBC oskarżany jest o spowodowanie pauperyzacji społeczeństw na południu Europy oraz nakładania drakońskich warunków na Grecję, której udziela pożyczek. Zdaniem ekonomistów polityka EBC nie dopuściła do rozpadu strefy euro i ograniczyła skutki kryzysu finansowego oraz kryzysu zadłużenia publicznego.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie. Mario Draghi mówił na ten temat.

Autor: tol / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters