Ze świata

Draghi: perspektywy strefy euro są najlepsze od 2008 roku. To czas na reformy

Ze świata


Perspektywy gospodarcze strefy euro są obecnie najlepsze od początku kryzysu w 2008 roku - ocenił w piątek szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi. Na forum EBC w Portugalii ostrzegł on, że ta poprawa nie rozwiązuje całkowicie problemów Europy.

- Perspektywy gospodarcze dla strefy euro są dziś najlepsze jakie były od siedmiu długich lat. Jednak cykliczna poprawa nie rozwiązuje sama w sobie wszystkich problemów Europy - mówił Draghi w portugalskiej Sintrze.

Temat bezrobocia

Zaapelował do rządów europejskich, by wykorzystały ten moment do podjęcia reform strukturalnych. Kraje strefy euro nie powinny czekać na lepsze czasy z wprowadzeniem reform, które pobudzą wzrost gospodarczy - oświadczył. Jako niezbędne do dodania gospodarce energii ocenił takie kroki jak wyeliminowanie biurokracji i ułatwienie zatrudniania i zwalniania pracowników. Odrzucił argumenty, że takie uelastycznienie zasad zatrudniania i zwalniania daje rezultat tylko w długiej perspektywie i może zaszkodzić obecnemu niepewnemu ożywieniu gospodarki. Według niego "im wcześniej zostaną wprowadzone takie zasady, tym lepiej". Tematem forum EBC w Sintrze z udziałem ekonomistów są sposoby na obniżenie bezrobocia. Obecnie w strefie euro jego poziom wynosi 11,3 proc., ale wśród młodzieży w Hiszpanii i Grecji sięga 50 procent.

Bezrobocie wśród młodych. Propozycje kandydatów na prezydenta
Bezrobocie wśród młodych. Propozycje kandydatów na prezydentaTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości