Doradca Putina: prezydent spotka się niemieckim biznesem

Ze świata

Cięzka praca Władimira Putina na uropieTVN24 BiS
wideo 2/3

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w czwartek z przedstawicielem koncernu Siemens i innymi niemieckimi biznesmenami, o czym powiadomił w poniedziałek dziennikarzy doradca Putina Jurij Uszakow. Do spotkania ma dojść w Soczi nad Morzem Czarnym.

Reuters przypomina, że wcześniej w tym roku Siemens zapowiadał weryfikację swojego biznesu w Rosji, kiedy jego cztery turbiny gazowe zostały dostarczone na Krym, objęty unijnymi sankcjami od czasu, gdy zaanektowała go Moskwa. Uszakow powiedział, że spotkanie zostało zaaranżowane z inicjatywy Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej. - 12 października w Soczi dojdzie do bardzo ważnego spotkania naszego prezydenta z przedstawicielami kręgów przemysłowych Niemiec - oświadczył Jurij Uszakow. Zapowiedział, że Putin rozpocznie spotkanie słowem wstępnym, później zaś odbędzie się "otwarta dyskusja".

Największe firmy

W spotkaniu według Uszakowa ma uczestniczyć około 20 przedstawicieli niemieckiego biznesu; chodzi o wielkie firmy, które stale funkcjonują na rosyjskim rynku. Uszakow wymienił wśród nich: Siemens, Nord Stream, Linde, Bauer, Knauf, Metro, Schaeffler, Wolffkran. Uszakow poinformował też dziennikarzy o możliwym udziale prezydenta Francji Emmanuela Macrona w przyszłorocznym Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Zaznaczył, że Moskwę usatysfakcjonuje zarówno oficjalna, jak i robocza wizyta prezydenta Francji. Uszakow przypomniał, że Putin zaprosił Macrona do złożenia wizyty w Rosji, gdy spotkali się latem br. w Paryżu, i że we wrześniu w rozmowie telefonicznej z Macronem Putin zaprosił francuskiego prezydenta do udziału w charakterze głównego gościa w Forum Ekonomicznym w Petersburgu. "Na oba zaproszenia zareagowano pozytywnie" - podkreślił Uszakow. Przyznał jednak, że na razie konkretne terminy przyjazdu Macrona do Rosji nie są omawiane.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru