Tusk: Grecja powinna pozostać członkiem strefy euro

Ze świata

TVN24 BiSGrecy nie chcą porozumienia. Będzie referendum

Grecja jest i powinna pozostać członkiem strefy euro - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po tym, jak w sobotę ministrowie finansów eurogrupy nie zgodzili się na przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju.

Donald Tusk dodał, że pozostaje w kontakcie z szefami rządów krajów strefy euro w celu zapewnienia jej integralności w obecnym składzie.

Fiasko negocjacji

Program pomocowy dla Grecji wygaśnie 30 czerwca. Eurogrupa nie zgodziła się w sobotę na jego przedłużenie, o co zabiegał rząd w Atenach. Oznacza to, że Ateny nie otrzymają ostatniej raty pomocy w wysokości 7,2 mld euro. Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział referendum ws. porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami. Co ważne Cipras wezwał Greków by w referendum zagłosowali przeciwko proponowanym przez wierzycieli, jego zdaniem w formie ultimatum, warunkom dalszej pomocy dla Grecji. Greckie "nie" wzmocni - jak przekonywał - siłę negocjacyjną rządu w rozmowach z wierzycielami.

Autor: msz/mn / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: