Ze świata

"Oszukują nasz kraj od ponad 25 lat". Trump o konflikcie z Chinami

Ze świata


Według Donalda Trumpa wojna handlowa USA z Chinami była konieczna. - Chiny oszukują nasz kraj od ponad 25 lat - powiedział prezydent USA.

- Ktoś musiał zabrać się za Chiny - powiedział Donald Trump dziennikarzom podczas wizyty w Białym Domu prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa.

"Chiny oszukują nasz kraj od 25 lat"

Zdaniem Donalda Trumpa konfrontacja z Chinami była konieczna, nawet jeśli na krótką metę była niekorzystna dla gospodarki USA, ponieważ Pekin od dziesięcioleci oszukiwał Waszyngton. - Chiny oszukują nasz kraj od ponad 25 lat - powiedział.

Obawy dotyczące możliwej recesji w USA rozchwiały w ubiegłym tygodniu rynki finansowe i zaczęły budzić zaniepokojenie urzędników administracji Trumpa, czy gospodarka wytrzyma podczas wyborów prezydenckich w listopadzie 2020 roku.

"Do recesji nam daleko"

W ubiegłą środę trzy główne amerykańskie indeksy giełdowe straciły po ok. 3 proc., choć do piątku odrobiły już straty w związku z oczekiwaniami, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe.

W niedzielę Demokraci argumentowali, że polityka handlowa Trumpa stanowi poważne krótkoterminowe ryzyko.

Tego samego dnia główny doradca ekonomiczny prezydenta Larry Kudlow zapewnił, że mimo rozchwianych nastrojów na giełdach nie widzi niebezpieczeństwa recesji, a wojna handlowa z Chinami nie szkodzi amerykańskiej gospodarce.

Trump, który będzie się ubiegać o reelekcję, kolejny raz rozwiał lęki przed recesją. - Do recesji nam daleko – powiedział.

Plany taryfowe Trumpa wstrząsnęły światowymi rynkami i jeszcze bardziej oburzyły inwestorów w czasie, gdy spór handlowy między dwiema największymi gospodarkami świata ciągnie się już drugi rok bez widoków na zakończenie.

Autor: kris / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości