Niezłe dane z rynku pracy USA. Dolar rośnie

Ze świata

sxc.huLiczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosła o 173 tys.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosła o 173 tys., podczas gdy w lipcu wzrosła o 245 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 140 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 224 tys., po korekcie.

Stopa bezrobocia w USA w sierpniu wyniosła 5,1 proc., wobec 5,3 proc. w lipcu - podał amerykański Departament Pracy.

Umocnienie waluty

Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy wpływają na umocnienie dolara.

Euro w parze do dolara zniżkowało ok. godz. 14:45 o 0,14 proc. i kosztowało 1,11 dol.

Dolar rośnie także w parze do złotego. Ok. godz. 14:46 wzrost wynosił 0,46 proc. i za amerykańską walutę trzeba było zapłacić 3,80 zł.

Rosną wynagrodzenia

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,2 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 217 tys. wobec 215 tys. w lipcu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 204 tys. wobec 210 tys. miesiąc wcześniej przed korektą. Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w lipcu 62,6 proc. wobec również 62,6 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lipcu o 0,3 proc mdm, wobec wzrostu o 0,2 miesiąc wcześniej. Tutaj spodziewano się w sierpniu odczytu 0,2 proc.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu