Reportaże na długi weekend w TVN24 BiS

Ze świata

"Palestyna - wojna czy pokój?" - premiera w sobotę o 21:00

W długi, majowy weekend w TVN24 BiS przeniesiemy się w najdalsze zakątki globu: odkrywając Japonię, Tajlandię czy Syberię. Pojawią się reportaże dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie. Nie zabraknie także premier, skąd dowiemy się m.in. że prawdziwe skarby są ukryte bliżej, niż sądzimy.

CZWARTEK 26.05

07.20 W sieci informacji

Czy jednak jesteśmy bezpieczni i dobrze wykorzystujemy możliwości które daje nam technologia? Ujawnienie dokumentów Bezpieczeństwa Narodowego przez Edwarda Snowdena, ostrzegło nas przed łatwością zdobycia najbardziej tajnych danych na świecie. Ten dokument pokazuje niebezpieczeństwo, oraz nadzieje jakie niesie ze sobą rewolucyjna sieć informacji.

08.30 Podróże z pasją: Kambodża

09:30 Capri: Wyspa romantyków

Zatokę Neapolitańską otaczają wspaniałe wyspy, najbardziej znaną z nich jest mityczna Capri. Niesamowity klimat, atmosfera i zapierające dech w piersiach krajobrazy, są esencją romantycznej wyspy. Nieco poza ścieżką turystyczną, można odwiedzić idylliczne wioski, zamki jak z baśni i odnaleźć dziewicze plaże. Film ten jest podróżą dla miłośników piękna.

11:00 Santoryn: Perła wśród mórz

W Grecji, pośród przepięknych wysp, jedna szczególnie przykuwa uwagę : Santorini. Jednak nie sama wyspa jest kluczem do ciekawości turystów, lecz ogromny krater wulkanu, który wyznacza najwspanialszą zatokę na świecie. Jej mieszkańcy zawsze żyli pod groźbą erupcji, ale z czasem nauczyli się oswoić lęk i korzystać z jego uroków. Zbudowali miasteczka, na szczycie klifów, gdzie widok zapiera dech w piersiach.

Plaże Santorini z wulkanicznego piasku, czy antyczne miasta – zabiorą nas z powrotem do mitu zaginionego miasta Atlantydy.

13:00 Tajemnice życia najmłodszych. Co knuje Twoje dziecko?

Dzieci. Małe, rozkoszne, niesamodzielne. Wzbudzają chęć opieki nawet u najtwardszych. Jednak co o nich wiemy? Wszyscy zadajemy sobie jedno pytanie: co widzą i słyszą? Jak poznają świat? Dlaczego od najmłodszych lat wrzucone w wodę, doskonale pływają? Jak się komunikują między sobą.A jak z dorosłymi? Czy ich napady złości to coś więcej niż tylko kaprys?

Ten film pokazuje historię dziecka. Od noworodka poprzez jego wzrost i rozwój, aż po rozwinięcie się małego dziecka. Przygotuj się, aby zobaczyć swoje dziecko z zupełnie nowej perspektywy.

15:00 Czy zastąpi mnie robot?

Wielka Brytania jest na krawędzi rewolucji technologicznej. Maszyny i sztuczna inteligencja coraz częściej zaczynają zastępować ludzi w pracy. Reporter Rohan Silva przygląda się firmom które już korzystają z nowych technologii i pyta, czy ludzie nie powinni czuć się zagrożeni? Czy tak ogromna zmiana będzie to korzystna dla całej ludzkości? Czy jesteśmy gotowi na jedną z największych zmian na rynku pracy, jakiej nikt dotąd jeszcze nie przeprowadził?

17:00 Kosmiczny złom

W 2014 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna musiała przenieść się trzy razy, aby uniknąć śmiertelnego zderzenia z kosmicznymi śmieciami. W wywiadach zpierwszej ręki, dokument ukazuje skalę problemu kosmicznych śmieci. Nasza planeta jest otoczona przez setki milionów kawałków złomu poruszających się 17 000 mil na godzinę.

Teraz rząd Stanów Zjednoczonych inwestuje miliard dolarów aby je śledzić – a firmy na całym świecie opracowują sposoby, na sprzątnięcie przestrzeni kosmicznej.

20:00 Ewa Ewart poleca: W lawinie danych

Nasza stale rozszerzająca się era cyfrowa zalewa nas przychodzącymi e-mailmi, tweetami, tekstami, zdjęciami, postami na Facebooku - a teraz, również nowymi danymi biologicznego sprzężenia zwrotnego, który zagląda w głąb naszego ciała. To narzędzia nowej ery – „broń masowego szaleństwa”.

Ten otwierający oczy i wciągający nowy dokument Montrealskiego filmowca Josha Freeda, pokazuje dwa obozy - miłośników danych i nienawidzący danych - z przeciwstawnymi wizjami.

21:00 Ewa Ewart poleca: Cukier to nowy tytoń?

Jak przemysł spożywczy sprawił, że przestaliśmy sobie zadawać pytanie: czy cukier jest toksyczny? Dlaczego jesteśmy tak ślepi, i głusi, na takie choroby jak otyłość, cukrzyca i choroby serca? Stały się normą. Przemysł cukrowniczy nie ucierpiał. Dziś lekarze leczą pierwsze pokolenie dzieci cierpiących na otłuszczenie wątroby – czy społeczeństwo obudzi się i powstanie bojkot cukru? Czy siedzimy na tykającej bombie zagrażającej zdrowiu wszystkich ludzi na ziemi?

22:00 Ewa Ewart poleca: Droga przez piekło

Od 2008 roku tysiące młodych Afrykańczyków zostało porwanych i sprzedanych handlarzom. Umieszczani w obozach, zakuci w łańcuchy, niekiedy w jednym pomieszczeniu jest 70 osób. Są torturowani prądem, podpalani i gwałceni. Aby ich uwolnić rodziny muszą zapłacić porywaczom okup w wysokości $ 30,000. Albo zapłacą, albo zakładnik umrze. Szacuje się, że ponad 12.000 zakładników zginęło na pustyni Synaj, a ich ciała pochowano w masowych grobach.

23:15 Ewa Ewart poleca: ISIS

Zamachowcy-samobójcy, przerażająca skala zniszczeń i ofiar nieobliczalnych wojowników. Walka która prowadzi świat z ISIS jest przerażająca i zaskakująca. Nikt nie wie co go czeka. To już nie jest walka amerykanów.FRONTLINE bada w jaki sposób ISIS stało się zagrożeniem na skalę globalną.

Wskazuje na błędy amerykańskiego rządu, jeszcze na początku walki z Al.-Kaidą. Czy przeoczenia i zbyt duża pewność siebie przyczyniły się do powstania brutalnego Państwa Islamskiego.

PIĄTEK, 27.05

07:00 Santoryn: Perła wśród mórz (powtórka)

W Grecji, pośród przepięknych wysp, jedna szczególnie przykuwa uwagę : Santorini. Jednak nie sama wyspa jest kluczem do ciekawości turystów, lecz ogromny krater wulkanu, który wyznacza najwspanialszą zatokę na świecie. Jej mieszkańcy zawsze żyli pod groźbą erupcji, ale z czasem nauczyli się oswoić lęk i korzystać z jego uroków. Zbudowali miasteczka, na szczycie klifów, gdzie widok zapiera dech w piersiach.

Plaże Santorini z wulkanicznego piasku, czy antyczne miasta – zabiorą nas z powrotem do mitu zaginionego miasta Atlantydy.

08:00 Capri: Wyspa romantyków (powtórka)

Zatokę Neapolitańską otaczają wspaniałe wyspy, najbardziej znaną z nich jest mityczna Capri. Niesamowity klimat, atmosfera i zapierające dech w piersiach krajobrazy, są esencją romantycznej wyspy. Nieco poza ścieżką turystyczną, można odwiedzić idylliczne wioski, zamki jak z baśni i odnaleźć dziewicze plaże. Film ten jest podróżą dla miłośników piękna.

09:00 Podróże z pasją: Tajlandia

11:00 Lazurowe Wybrzeże: Francuski raj

Od plaż w Saint-Tropez, poprzez Festival w Cannes po kasyna w Monte Carlo. Na Riwierze Francuskiej tryska luksus, przepych i uwielbienie życia. Ale ta część morskiej Prowansji, jest pełna również mniej znanego bogactwa. Francuska riviera to zaskakujące, urokliwe zakątki, w których roi się od ludzi twórczych, rzemieślników z niezwykłym talentem, dobrze zachowanych naturalnych cudów i głęboko zakorzenionych tradycji.

Znana również jako "Lazurowe Wybrzeże", Riwiera Francuska jest zupełnie inna od swoich odpowiedników z Włoch i Hiszpanii, oferując szeroki wachlarz przyjemności i wrażeń.

13:00 Robin Williams - wspomnienie

Przez dziesięciolecia, aktor i komik Robin Williams, zachwycał publiczność swoim ekscentrycznym stylem i rolami komediowymi m.in. w „Mork i Mindy:, „Good morning Vietnam”, „Pani Doubtfire” czy „klatka dla ptaków”. Był nie tylko komikiem, ale również utalentowanym aktorem dramatycznym – za rolę w filmie „Buntownik z wyboru” otrzymał Oscara za najlepszego aktora drugoplanowego.

Ten film to hołd dla aktora, to jeden z jego ostatnich pełnometrażowych wywiadów dla telewizji, w tym zobaczą Państwo nigdy wcześniej nie pokazywane ujęcia z jego życia jako aktora. Zdjęcia z pracy nad rolami komediowymi i dramatycznymi.

15:00 Zakupy po amerykańsku

Najbardziej odwiedzanym miejscem w USA nie jest Statua Wolności lub Disneyland ale Mall of America. To gigantyczne centrum handlowe zajmuje 450.000 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Zawiera ponad 500 sklepów, a także kasyno, osiem klubów nocnych, 50 hoteli, park rozrywki wodnej, zoo, własną policję, a nawet "Chapel of Love", gdzie nie mniej niż 7000 par rocznie bierze ślub.

Jednak wszyscy odwiedzający to ludzie pragnący coś kupić. Przyciąga ono bowiem również zorganizowane grupy przestępcze i jest uważane za cel ataków terrorystycznych.

17:00 Żywność w erze cyfrowej

Nowoczesna produkcja żywności jest w dużym stopniu uzależniona od paliw kopalnianych. Teraz, kiedy zaczynają się kończyć, powstaje pytanie: Jak wykarmimy globalną populację, która w 2050 roku będzie wynosiła 9 mld ? W Holandii, Belgii i Dolinie Krzemowej, w wielu firmach powstały oddziały które wykorzystują inteligentną technologię, duże ilości danych i nowe systemy dystrybucji w celu znalezienia rozwiązania dla tego problemu.

W dokumencie zobaczymy jak może wyglądać jutrzejsza żywność, która nie tylko musi być zrównoważona, smaczna i ekologiczna, ale przede wszystkim pożywna i wystarczająca dla całej ludzkości.

21:00 Ewa Ewart poleca: Świat według Russia Today

Kanał telewizyjny Russia today wystartował w 2005 roku. Został stworzony aby przybliżyć rosyjskie spojrzenie na świat i jego wydarzenia. W kontrze do takich kanałów jak CNN, BBC-World czy Al.-Jazeera. 10 lat później, to jedna z największych telewizyjnych organizacji na YouTube, z 2 bilionami widzów, co daje więcej niż CNN i BBC razem.

W tym dokumencie rozmawiamy z ludźmi którzy pracuję lub pracowali w RT. Pytamy ich jak pracuje się w takim kanale? Jak wielki wpływ na treść ma Kreml? W jaki sposób lawiruje się między faktami i opinią – kiedy stawką są rosyjskie interesy?

22:00 Adopcja w Korei Południowej

Korea Południowa jest krajem gdzie adopcja jest nie do przyjęcia. Rodziny które podejmują się trudu wychowania nie swojego dziecka – sa napiętnowane. W przeszłości większość niechcianych dzieci było wywożonych za granicę. Jednak niedawno prawo w Korei Południowej się zmieniło, ograniczając możliwość międzynarodowej adopcji. To doprowadziło do niepożądanego efektu ubocznego - setki porzuconych dzieci kończy w sierocińcach.

22:30 Kobiety w pułapce prawa Zina

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą aby świat postrzegał je jako kraina słońca i możliwości.Lecz dla wielu wrażliwych kobiet, rzeczywistość może być bardzo różna.

W Emiratach za seks pozamałżeński kobieta może wylądować w więzieniu. Najczęściej lądują w nim imigrantki, pracujące w zamożnych domach. Niektóre są skazane za dobrowolne związki, inne są ofiarami gwałtów. W tym filmie, trzy kobiety opowiadają swoje poruszające historie. Ujawniają, że często kobiety w ciąży i matki, są najbardziej narażone. Dla władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich to wielki dylemat: jak one zrównoważyć prawa szariatu i prawa swoich pracowników?

23:00 Chiny czy Rosja? Gra o przyszłość Syberii

W XVI wieku Syberia była pod władzami Chin. Została przyłączona do Rosji, po klęsce Cara Mikołaja I. Dziś, tuż po tym jak Rosja przejęła z powrotem Krym, czy Chiny mają szansę na ponowne przyłączenie Syberii?

Zatem Rosjanie zaczęli obserwować Chińczyków, którzy, po trochu, po cichu przez rzekę Amur, zaczęli przechodzić na drugą stronę granicy, by tam żyć. Pokojowa inwazja, która zaczęła spędzać sen z oczu rosyjskiej dyplomacji.

SOBOTA, 28.05

08:00 Podróże z pasją: Kambodża

09:00 Podróże z pasją: Japonia

13:00 PREMIERA: Szerszy kontekst Kalem Pennem - Przestępczość zorganizowana

Kal Penn śledzi najważniejsze trasy i sieci nielegalnej działalności na całym świecie. Bierze pod lupę handel narkotykami w Vermont.

Bada jak niektóre organizacje przestępcze są powiązane z najbardziej dochodowymi firmami na świecie.Analizuje jak niektóre instytucje (więzienia, organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych) sa zależne od środowiska przestępczego - odwiedzając instytucje systemu więziennictwa w Fremont County, w stanie Kolorado.

13:30 PREMIERA: Szerszy kontekst Kalem Pennem - Poszukiwanie skarbów

Polowanie na prawdziwe skarby, które można znaleźć w dowolnym miejscu. Od własnego podwórka, po skarby zakopane głęboko pod ziemią.

17:00 Ewa Ewart poleca: Klauni ratują świat

Oto nowy rodzaj aktywizmu, który wykorzystuje niekonwencjonalną broń przeciwko niesprawiedliwości i przemocy: humor.

20:00 Ewa Ewart poleca: Wojna 1914

I wojna światowa była idealnym polem do popisu dla pierwszej wojny propagandowej w historii.

Niedawno wymyślony obraz filmowy, stał się bardzo popularnym medium, które zostało wykorzystane przez wszystkie strony konfliktu, aby stworzyć wielkie oszustwo, potrzebne do manipulowania opinią publiczna. Naukowcy dowodzą, że obecnie wiele filmów z frontów I wojny światowej zostało zrobionych z nigdy nie używanych materiałów archiwalnych z całej Europy i nie tylko.

21:00 PREMIERA. Ewa Ewart poleca: Palestyna - wojna czy pokój?

Debiut dokumentalny dziennikarza i filmowca Joshua Bakera.

To ludzka opowieść o historii politycznej. Trzy życia, otoczone kamerą i refleksyjną krytyką, ujawniają nowe spojrzenie na proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Politycy i dyplomaci na całym świecie podejmowali się prób rozwiązania konfliktu izraelsko - palestyńskiego od ponad dwóch dekad.

Film wchodzi wewnątrz impasu. Przedstawia młodą izraelitkę, umieszczoną w obozie, obecnie mieszkającą w Tel Awiwie. Jej podróż do palestyńskiego Zachodniego Brzegu.

NIEDZIELA, 29.05

7:20 Podróże z pasją: Japonia cz. 1

08:30 Podróże z pasją: Japonia cz. 2

09:30 Szerszy kontekst Kalem Pennem - Przestępczość zorganizowana (powtórka)

Kal Penn śledzi najważniejsze trasy i sieci nielegalnej działalności na całym świecie. Bierze pod lupę handel narkotykami w Vermont.

Bada jak niektóre organizacje przestępcze są powiązane z najbardziej dochodowymi firmami na świecie.Analizuje jak niektóre instytucje (więzienia, organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych) sa zależne od środowiska przestępczego - odwiedzając instytucje systemu więziennictwa w Fremont County, w stanie Kolorado.

10:00 Szerszy kontekst Kalem Pennem - Poszukiwanie skarbów (powtórka)

Polowanie na prawdziwe skarby, które można znaleźć w dowolnym miejscu. Od własnego podwórka, po skarby zakopane głęboko pod ziemią.

11:00 Ewa Ewart poleca: Telefony komórkowe - fakty i mity

Prawie 7 miliardów telefonów komórkowych jest aktywnych I w użyciu na całym świecie. Nowoczesne smartfony to urządzenia wielofunkcyjne, z którymi niektórzy ludzie wręcz śpią. Ułatwiają nam życie, organizują czas, przypominają o spotkaniach, łączą z bliskimi.

Jednak czy promieniowanie pochodzące od tych urządzeń, może być o wiele bardziej niebezpieczne niż producenci i dystrybutorzy pozwalają nam wierzyć? Jak to promieniowanie wpływa na ludzki organizm? Dokument pomaga odkryć nowe oblicze komórki, opisuje aktualny stan badań i przedstawia wyniki badań przeprowadzonych w Niemczech, Francji i Szwecji.

17:25 Ewa Ewart poleca: Sympatyczni ludzie

Grupa młodych mężczyzn, którzy uciekli od wojny w Somalii, osiedli się w miasteczku w Szwecji. Integracja ze społeczeństwem miasteczka nie szła jednak najlepiej. Należało więc zrobić coś, co ułatwi im życie w nowej rzeczywistości.Lokalny przedsiębiorca Patrik Andersson wpada na pomysł, wykorzystania sportu jako mostu, który zbliżyłby ludzi do siebie.

Jest to opowieść o rasizmie i strachu, ale także o odwadze by zrobić coś, co nie zostało zrobione nigdy wcześniej.

20:00 Ewa Ewart poleca: Moja wojna w Syrii

Historia trzech przeszkolonych ochotników z zachodu. Bez powiązań rodzinnych z Bliskiego Wschodu, chwycili za broń by wraz z kurdyjskimi bojownikami, odzyskać miasto ze szponów państwa islamskiego. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z wojownikami, dokładnie poznajemy ich motywacje i doświadczenia z pierwszej linii frontu.

21:00 Ewa Ewart poleca: Dżihad w dobie Internetu

Poprzez niezawodną kontrolę nad sieciami społecznymi i masową produkcję ultra brutalnych materiałów – często wzmocnionych efektami specjalnymi i edytowanych na teledyski rap, ISIS wciska młotkiem do głów nowym członkom swoją nienawiść.

Internet stał się w krótkim czasie, niczym biuro podróży wspierające dżihad. Kim są nieosiągalni cyber- terroryści? Czy możemy i wiemy jak walczyć przeciwko tej maszynie indoktrynacji? Czy geopolityka naukowców, psychologów, wywiadu lub komunikacja kryzysowa specjalistów, najlepszych ekspertów – sprosta zadaniu i powstrzyma cyberterroryzm?

22:00 Ewa Ewart poleca: Palestyna - wojna czy pokój? (powtórka)

Debiut dokumentalny dziennikarza i filmowca Joshua Bakera.

To ludzka opowieść o historii politycznej. Trzy życia, otoczone kamerą i refleksyjną krytyką, ujawniają nowe spojrzenie na proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Politycy i dyplomaci na całym świecie podejmowali się prób rozwiązania konfliktu izraelsko - palestyńskiego od ponad dwóch dekad.

Film wchodzi wewnątrz impasu. Przedstawia młodą izraelitkę, umieszczoną w obozie, obecnie mieszkającą w Tel Awiwie. Jej podróż do palestyńskiego Zachodniego Brzegu.

23:15 Ewa Ewart poleca: Wojna na Ukrainie

23:50 Ewa Ewart poleca: Małe niewolnice

Autor: red. / Źródło: tvn24bis